Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 15.11.2012

Dreamliner w Polsce! Zdjęcia i filmy z lądowania

Pierwszy Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował w czwartek przed godz. 11 na warszawskim Lotnisku Chopina.
Boeing 787 DreamlinerBoeing 787 DreamlinerPAP/Jacek Turczyk

Dreamliner przed wylotem do Polski - zobacz galerię >>>

Samolot marzeń w Polsce - zobacz galerię >>>

Boeing 787 nadleciał od strony Piaseczna. Przedefilował nisko nad pasem startowym. Potem zatoczył krąg nad miastem i wylądował. Fani lotnictwa od rana gromadzili się w pobliżu lotniska, by sfotografować ten moment. Niektórzy przybyli nawet z innych miast. Obserwację utrudniała niezbyt gęsta mgła przestrzenna.

Po bardzo płynnym lądowaniu i krótkiej drodze kołowania nową maszynę powitał na płycie lotniska salut wodny ze strażackich armatek. Oficjalne powitanie przez LOT, z udziałem Pierwszej Damy, zaplanowano na popołudnie. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca gości. Przewidziano możliwość obejrzenia maszyny i wejścia na pokład.

LOT jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która zacznie korzystać z najnowszego samolotu amerykańskiego koncernu. Dostawy Dreamlinera mają prawie 4 letnie opóźnienie. Docelowo LOT zamówił 8 takich maszyn.

Nowe Boeingi są zbudowane w większości z materiałów kompozytowych i lekkich metali co sprawia, że zużywają o 20 procent mniej paliwa. Mogą latać na niższej wysokości, dzięki czemu w kabinie jest więcej tlenu.

W typowej konfiguracji w Dreamlinerze montowane są 234 siedzenia. W zamówionych przez LOT samolotach będzie ich o 20 więcej. Trzy klasy pasażerskie: biznes - z 18 fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej, premium economy - mieszcząca 21 foteli oraz klasa ekonomiczna z 213 fotelami.

Katalogowy koszt maszyny - to 200 milionów dolarów. Prezes LOT-u Marcin Piróg, zapewnia jednak, że spółka kupiła je znacznie taniej, między innymi ze względu na opóźnienia w dostawie.

Nasz narodowy przewoźnik wiąże z zakupem duże nadzieje na otwarcie nowych połączeń - między innymi na liniach amerykańskich i dalekowschodnich.

IAR/YouTube/polskieradio.pl/aj