Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Jaremczak 12.01.2013

Skrajny szariat w Mali. MSZ wsparło Francję

Działania grup terrorystycznych w Mali "kierujących się ekstremizmem destabilizujących region" potępiło polskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Mali na mapie świataMali na mapie świataGoogle maps

Jednocześnie ze zrozumieniem przyjęło aktywności Francji, która wspiera władze tego afrykańskiego państwa.

Tymczasowy prezydent Mali Dioncounda Traore zwrócił się o pomoc do ONZ i Francji po zdobyciu przez islamskich rebeliantów miasta Konna w środkowej części Mali. Zajęcie tego miasta oznacza kolejne rozszerzenie ich terytorialnego stanu posiadania w kierunku stolicy Bamako.
Od kwietnia rebelianci zdołali opanować na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure.
Zdaniem obserwatorów, islamiści chcą utworzyć w północnym Mali własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu, zagrażający sąsiednim krajom. W ramach swych rządów wprowadzili skrajną formę szariatu, w tym publiczne egzekucje, amputacje kończyn i chłosty.

Zaniepokojone tą sytuacją jest polskie MSZ. - Z całą stanowczością potępiamy działania międzynarodowych grup terrorystycznych kierujących się ekstremizmem religijnym, destabilizujących region. Polska przywiązuje szczególną wagę do ochrony wartości demokratycznych, tolerancji, rządów prawa i integralności terytorialnej państwa malijskiego - jednego z członków założycieli Wspólnoty Demokracji. Apelujemy do władz malijskich o przyspieszenie prac nad mapą drogową, określającą etapy przywracania porządku konstytucyjnego w tym kraju - czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Do jak najszybszego rozmieszczenia w Mali sił międzynarodowych wezwała w czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ.

IAR/PAP, tj

''