Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 24.01.2013

Bezdomni mogą spać na dworcu kolejowym

W Płocku budynek tamtejszego dworca PKP został od czwartku aż do odwołania udostępniony całodobowo bezdomnym.
Bezdomny w poczekalni dworca kolejowegoBezdomny w poczekalni dworca kolejowegoWikipedia cc/Przykuta

Decyzją taką podjął prezydent miasta Andrzej Nowakowski ze względu na mrozy i prognozowane dalsze spadki temperatury.

Jak poinformował płocki Urząd Miasta, schronienie na dworcu mogą znaleźć wszystkie osoby bezdomne, nawet po spożyciu alkoholu. Bezpieczeństwa na terenie dworca będą pilnowali funkcjonariusze Straży Miejskiej i policji.

"Decyzja o udostępnieniu dworca PKP została podjęta ze względu na prognozowane na najbliższe dni warunki atmosferyczne, które mogą zagrażać życiu osób bezdomnych" - wyjaśniono w komunikacie płockiego Urzędu Miasta. Zaapelowano w nim także, by informacje na temat bezdomnych, przebywających w miejscach, w których osoby te będą narażone na zamarznięcie, zgłaszać do Straży Miejskiej.

Na Mazowszu od października 2012 r. z powodu wychłodzenia zmarły dotychczas 24 osoby. W całym województwie 67 placówek typu: noclegownie, schroniska czasowe z wyżywieniem oraz hostele z wyżywieniem, zapewnia około 3,3 tys. miejsc, a posiłki wydaje 28 jadłodajni.

Według informacji mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, szacuje się, że na terenie tego regionu liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza Warszawą najwięcej osób bezdomnych przebywa na terenie powiatów wokół stolicy oraz w byłych miast wojewódzkich, jak np. Płock.