Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Chodurski 24.01.2013

Związki partnerskie dzielą posłów

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie pięciu projektów ustaw w tej sprawie. Cztery przygotowali wspólnie posłowie Ruchu Palikota i SLD, a piąty - polityk Platformy Obywatelskiej Artur Dunin.
Sejm. Debata o związkach partnerskich. Pierwszy z lewej poseł Robert BiedrońSejm. Debata o związkach partnerskich. Pierwszy z lewej poseł Robert BiedrońPAP/EPA/Radek Pietruszka

Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska chcą odrzucenia wszystkich projektów w pierwszym czytaniu. Niechętne związkom partnerskim jest też PSL, ale ludowcy mają głosować zgodnie z własnym sumieniem.

Robert Biedroń z Ruchu Palikota mówił w Sejmie, że "każdy obywatel ma prawo do szczęścia i państwo nie powinno mu tego odbierać". Według posła Biedronia "znajdujemy się w historycznej chwili", bo jeszcze nigdy nie pracowano w parlamencie nad związkami partnerskimi. Apelował, aby nie zmarnować okazji do zalegalizowania tych związków.

Krystyna Pawłowicz z Prawa i Sprawiedliwości była zdecydowanie przeciwna zaproponowanym rozwiązaniom. Podkreślała, że proponowane związki mają cel czysto hedonistyczny. Ponadto źle wpływają na osoby pozostające w takich relacjach oraz ich rodziny. Przekonywała, że projekty trzeba odrzucić jako niezgodne z konstytucją i godzące w tradycyjny model rodziny.

Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej uważa, że zalegalizowanie związków partnerskich, w sposób proponowany przez PO, nie jest zagrożeniem dla instytucji małżeństwa. Jej zdaniem, proponowane rozwiązania umożliwią lepszą opiekę nad ciężko chorym partnerem oraz "słusznie zmieniają prawo spadkowe osób pozostających w związkach partnerskich".

Z kolei inny poseł PO John Godson zapowiedział, że będzie głosował przeciw projektom. Jak ocenił, próba prawnego uregulowania funkcjonowania związków partnerskich to próba utworzenia "na siłę" instytucji pośredniej między małżeństwem a wolnym związkiem. "Uważam, że to jest próba legalizacji małżeństw homoseksualnych, a za jakiś czas próba legalizowania adopcji dzieci przez związki gejowskie (...) Jeżeli pozwolimy, aby ta ustawa powstała, dlaczego na przykład nie utworzyć ustawy o związkach poligamicznych?" - powiedział

Żaden z proponowanych projektów nie zezwala na adopcję dzieci. Umożliwiają natomiast rejestrowanie "związków partnerskich" w urzędach stanu cywilnego. Dodatkowo, nakładają na partnerów obowiązek wzajemnej opieki, w tym obowiązek alimentacyjny. Wprowadzają również ustawowe dziedziczenie oraz dają możliwość otrzymywania informacji o stanie zdrowia nieprzytomnego partnera.

Głosowanie nad wnioskami odbędzie się w piątek.