Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 20.03.2013

Litwa: grupa robocza przygotuje projekt ustawy o pisowni nazwisk

Litewski rząd powołał grupę roboczą, która ma przygotować projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, m.in. polskich, w litewskich paszportach.
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpiegNa Listwie zatrzymany został białoruski szpiegWikmmedia Commons/lic. CC/Albertus teolog

Minister sprawiedliwości Litwy Juozas Bernatonis przyznał, że przed grupą roboczą stoi nie lada zadanie, gdyż sąd konstytucyjny wcześniej orzekł, że imię i nazwisko w paszporcie powinny być zapisane w języku państwowym, czyli litewskim. - Należy znaleźć rozwiązanie, które nie naruszałoby konstytucji - podkreślił.
Na początku marca rządowa grupa robocza ds. rozstrzygania problemów mniejszości narodowych, powołana przez premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa, przedstawiła wnioski, zgodnie z którymi na Litwie należy zalegalizować pisownię nielitewskich nazwisk w formie oryginalnej, a także dwujęzyczne nazwy ulic w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe.
- Kwestia legalizacji zapisu nielitewskich nazwisk w formie oryginalnej już nie jest jedynie problemem Polaków na Litwie - powiedział wiceminister kultury Edward Trusewicz. Podkreślił, że coraz więcej obywateli Litwy zawiera małżeństwa z obcokrajowcami i ma problem z zapisem nowego nazwiska w litewskich dokumentach.
W ocenie Trusewicza projekt ustawy o mniejszościach narodowych, określający m.in. używanie języka mniejszości, trafi pod obrady Sejmu już w maju, a projekt ustawy o pisowni nazwisk - jesienią. Wiceminister nie wyklucza, że po przyjęciu ustawy o pisowni nazwisk litewski Sejm zwróci się do sądu konstytucyjnego z zapytaniem, czy ustawa nie jest sprzeczna z konstytucją.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''