Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 23.03.2013

Program atomowy Iranu. "Niemiecka technika cieszy się uznaniem"

Niemieckie firmy handlujące bronią naruszają coraz częściej obowiązujące zakazy, nie cofając się nawet przed sprzedażą w rejony konfliktów na świecie precyzyjnych urządzeń do produkcji broni atomowej i chemicznej - podaje niemiecki tygodnik "Focus".
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówRakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówLockheed Martin/Wikipedia

Pisząc o wzroście nielegalnego eksportu broni "Focus" powołuje się na sprawozdanie Urzędu do Walki z Przestępstwami Celnymi (ZKA) za rok 2012.

Szef ZKA Norbert Drude wyraził zaniepokojenie "agresywnymi działaniami" podejmowanymi przez Iran w celu uzyskania dostępu do broni.

Trzy czwarte wszystkich badanych przypadków dotyczyło właśnie handlu z tym krajem. Jak podkreśla "Focus", niemiecka technika cieszy się wielkim uznaniem wśród specjalistów pracujących przy irańskim programie atomowym.
Nielegalny transfer obejmuje zarówno rozwiązania techniczne najwyższej jakości, stosowane w produkcji broni atomowej, biologicznej i chemicznej oraz rakiet do przenoszenia takiej broni, jak również sprzęt, który może być wykorzystany zarówno w przemyśle cywilnym jak i wojskowym.
ZKA prowadzi obecnie śledztwo przeciwko firmie z Hamburga, która w 26 przypadkach naruszyła przepisy o embargu na dostawy broni do Iranu. Przedsiębiorstwo miało dostarczyć za pośrednictwem Szwajcarii aluminiowe pręty i stalowe płyty irańskiej firmie, która uważana jest za pośrednika przy zakupach sprzętu dla programu atomowego.

pp/PAP