Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 08.04.2013

Korea Północna przygotowuje próbę jądrową

Południowokoreański wywiad zaobserwował wzmożoną aktywność wojska w pobliżu miejsca, gdzie w lutym Korea Północna przeprowadziła trzeci test nuklearny
Strefa zdemilitaryzowana: w oddali obywatele Korei PółnocnejStrefa zdemilitaryzowana: w oddali obywatele Korei PółnocnejPAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Korea Północna przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej. Informacje takie podał południowokoreański dziennik JoongAng Ilbo powołując się na źródła rządowe w Seulu. Komunistyczny reżim - zdaniem wojskowych z Południa - może przygotowywać się do czwartej już próby.

- W ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnym przemieszczaniem się ludzi i pojazdów przy południowym tunelu w Punggye-ri - powiedział rozmówca gazety, wymieniając nazwę północnokoreańskiego poligonu atomowego. Dodał, iż podobne czynności zaobserwowano tam przed dokonaną 12 lutego trzecią próbą nuklearną Korei Płn.

Test rakietowy

Około środy ma dojść także do kolejnego testu rakietowego. W ubiegłym tygodniu Korea Północna przetransportowała na swoje wschodnie wybrzeże dwie rakiety średniego zasięgu. Wówczas groziła atakiem na amerykańskie bazy w Japonii i na wyspie Guam. Północnokoreańskie rakiety typu Musudan mogą osiągnąć cele oddalone nawet o 4000 kilometrów.

Z powodu napięć na Półwyspie Koreańskim planowaną wcześniej wizytę w Waszyngtonie odwołał dowódca wojsk USA w Korei Południowej.
Według przedstawiciela południowokoreańskiego rządu, nie jest jasne, czy ruchy na poligonie mają na celu zmylenie amerykańskiego wywiadu, by w ten sposób zwiększyć polityczny nacisk na Waszyngton i Seul.
W następstwie lutowego testu Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Północnej. Reagując na to Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroził także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

IAR/PAP/agkm

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim >>>