Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 08.04.2013

Korea szykuje próbę atomową? Jeden z ministrów potwierdza

Minister Korei Południowej do spraw zjednoczenia potwierdza, że na Północy mogą trwać przygotowania do testu jądrowego. Z kolei z resortu obrony przychodzą równolegle inne sygnały.
Strefa Kaesong jest zablokowana kolejny dzieńStrefa Kaesong jest zablokowana kolejny dzień PAP//EPA/YNA

Oznaki zwiększonej aktywności zaobserwowano na terenie głównego poligonu atomowego w Korei Płn., co może oznaczać, że kraj ten przygotowuje czwartą próbę atomową - poinformował w poniedziałek południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Ju Kil Dze.Wcześniej informację na ten temat przekazał południowokoreański dziennik "Dzung-ang Ilbo", z powołaniem na wysokiego rangą przedstawiciela rządu w Seulu.

- W ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnym przemieszczaniem się ludzi i pojazdów przy południowym tunelu w Punggye-ri - powiedział rozmówca gazety, wymieniając nazwę północnokoreańskiego poligonu atomowego. Dodał, iż podobne czynności zaobserwowano tam przed dokonaną 12 lutego trzecią próbą nuklearną Korei Płn. Według przedstawiciela południowokoreańskiego rządu nie jest jasne, czy ruchy na poligonie mają na celu zmylenie amerykańskiego wywiadu, by w ten sposób zwiększyć polityczny nacisk na Waszyngton i Seul. Z kolei rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony Kim Min Seok ocenił jako możliwe, że Korea Płn. jednocześnie przeprowadzi próbę jądrową i wystrzeli pocisk balistyczny.
Minister obrony Korei Południowej: "nie widać nic niepokojącego"
Korea Północna nie przygotowuje się jak zapowiada do próby atomowej - uważa z kolei minister obrony Korei Południowej. Według niego nie zanotowano do tej pory żadnych niepokojących i niespodziewanych ruchów po północnej stronie granicy, które mogłyby uwiarygodnić przypuszczenia o szykowaniu się Pjongjangu do próby jądrowej.

Tymczasem około środy ma dojść do kolejnego testu rakietowego w Korei Północnej. W ubiegłym tygodniu Pjongjang przetransportował na swoje wschodnie wybrzeże dwie rakiety średniego zasięgu. Wówczas groził atakiem na amerykańskie bazy w Japonii i na wyspie Guam. Północnokoreańskie rakiety typu Musudan mogą osiągnąć cele oddalone nawet o 4000 kilometrów.

IAR/PAP/agkm

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim >>>