Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 03.05.2013

Świetlik o wolności prasy: potrzeba reformy prawa

- Obecnie pozwala ono postawić dziennikarza przed sądem w sprawach zawodowych - uważa Wiktor Świetlik z centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneDaniel R. Blume/Wikimedia Commons

W piątek obchodzimy Światowy Dzień Wolności Prasy. Został ustanowiony przez ONZ zaledwie 20 lat temu. U podstaw tej decyzji Narodów Zjednoczonych leżał wówczas niepokój o systemy polityczne w Afryce.
Jego zdaniem, nie można jej zaprzestać także w starych demokracjach, bo zapisanie praw w konstytucji to nie wszystko. Stąd wielość organizacji patrzących władzy na ręce także w takich krajach jak Stany Zjednoczone. Świetlik zwraca uwagę, że pouczającym przykładem był Związek Sowiecki, którego konstytucja gwarantowała wiele praw, ale jej zapisy nic nie znaczyły w praktyce.
Wiktor Świetlik uważa, że polskie prawo dotyczące wolności prasy powinno być zreformowane, gdyż pozwala postawić dziennikarza przed sądem, w sprawach zawodowych, pod zarzutem karnym. W rozmowie z IAR przyznał, że nie ma dziennikarza, który by odbywał karę więzienia z powodu opublikowanego tekstu, toczy się jednak wiele procesów ”z paragrafu 212”.
- Wprawdzie nikt nie siedzi, ale w teorii jest to nadal możliwe - powiedział Wiktor Świetlik. Przypomniał też przypadki z ostatnich dwóch lat podsłuchiwania dziennikarzy przez służby specjalne. W jego ocenie, w Polsce mamy kłopot z bardzo słabą ochroną źródeł informacji: służby zbyt łatwo sięgają po bilingi by ustalić, kto był informatorem dziennikarza. Zwrócił na to uwagę też prokurator generalny skarżąc szereg przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.
pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>