Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 10.05.2013

Sejm przyjął ustawę likwidującą reformę Gowina

Sejm uchwalił ustawę mającą przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych od 1 stycznia. O losie reformy będą jeszcze decydować Senat i prezydent.
Poseł PO Jarosław Gowin (L) i poseł PiS Andrzej Dera (P) podczas posiedzenia SejmuPoseł PO Jarosław Gowin (L) i poseł PiS Andrzej Dera (P) podczas posiedzenia SejmuPAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Relacja Kseni Maćczak (IAR): Sejm przyjął ustawę likwidującą reformę sądów autorstwa Jarosława Gowina
Czytaj także

Sejm przyjął ustawę likwidującą skutki reformy sądów rejonowych. Za obywatelskim projektem głosowali politycy opozycji i PSL-u. W obronie reformy stanęła tylko Platforma Obywatelska. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 231 posłów, przeciwko głosowało 200, a 2 wstrzymało się od głosu.
Wynik głosowania w Sejmie nie przekreśla w stu procentach tzw. reformy Gowina. Teraz ustawą zajmie się Senat, w którym większość posiada PO. Potem ustawę może jeszcze zawetować prezydent Bronisław Komorowski. Obecny minister sprawiedliwości Marek Biernacki nie wyklucza, że ustawa przyjęta w piątek przez Sejm może okazać się niekonstytucyjna.
W styczniu tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Spowodowało ono, że 79 małych sądów rejonowych, w których orzekało do 9 sędziów, stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Od początku to rozwiązanie wzbudzało liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. PSL skierowało w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ludowców, tego typu reforma powinna być wprowadzona mocą ustawy, a nie rozporządzenia. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że minister, wydając w tej sprawie rozporządzenie, nie naruszył przepisów ustawy zasadniczej. Mimo to ludowcy nie ustąpili. We wtorek doszło do spotkania klubu PSL z ministrem sprawiedliwości. Porozumienia w tej sprawie nie osiągnięto.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>