Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 07.06.2013

Polska po ulewach. Sytuacja w dorzeczu Wisły i Odry

W piątek odnotowano przekroczenia stanu alarmowego na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 34 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Polska po ulewach. Sytuacja w dorzeczu Wisły i Odrydewlittle/sxc.hu/cc

Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 27 stacjach w dorzeczu Wisły i 55 stacjach w dorzeczu Odry - podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC).
Aktualnie obowiązują trzy ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) trzeciego stopnia o możliwości przekroczenia stanów alarmowych na Odrze (woj. opolskie, dolnośląskie i lubuskie).
Siedem ostrzeżeń hydrologicznych drugiego stopnia o możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych - w woj. mazowieckim (przemieszczanie się fali wezbraniowej po Wiśle), podlaskim (Bug), lubelskim (zlewnie Wieprza, Bugu i Wisły), zachodniopomorskim (Odra na odcinku granicy), wielkopolskim (zlewnia Warty) oraz świętokrzyskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim (gwałtowne wzrosty stanów wody w związku z intensywnymi opadami burzowymi w zlewniach górskich i wyżynnych dopływów górnej i środkowej Odry).
A także jedno ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych - w woj. podkarpackim (zlewnia Wisłoki, Wisłoka i Sanu).
W woj. lubuskim sytuacja stabilizuje się. Nie odnotowano zagrożenia powodziowego przy przejściu kulminacji fali wezbraniowej na rzekach Nysa Łużycka oraz Bóbr. Zbiorniki retencyjne gromadzą nadmiar dopływającej wody. W dalszym ciągu mogą występować lokalne podtopienia spowodowane przesiąkami wody przez wały przeciwpowodziowe.
Sytuacja stabilizuje się również w woj. dolnośląskim. Wysokość przepływu fali wezbraniowej przez Wrocławski Węzeł Wodny przebiega w granicach stanów ostrzegawczych. Na czeskich wodowskazach odnotowywany jest spadek wskazywanych wartości. W ciągu najbliższych trzech dni na obszarze województwa wystąpią przelotne opady, które będą miały znaczenie lokalne, bez wpływu na dorzecze Odry. Zbiorniki posiadają wolne rezerwy powodziowe i są przygotowane na ewentualne przyjęcie wód opadowych.
Powolny spadek stanów wody na rzekach odnotowano także w woj. opolskim. Aktualna sytuacja meteorologiczna nie powinna powodować zagrożenia powodziowego. Prognozowane opady wpłyną na zwiększenie przepływów rzek Opolszczyzny. Możliwe jest występowanie lokalnych podtopień na terenach obniżonych i bezodpływowych związane z intensywnymi opadami deszczu. Zbiorniki mają wolne rezerwy powodziowe.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk