Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 17.06.2013

Projekt ustawy PiS: więcej demokracji bezpośredniej

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji Konstytucji. Dotyczy on umocnienia statusu obywatelskiego projektu ustawy, referendum ogólnokrajowego i prawa obywateli do występowania z inicjatywą zmian w Konstytucji.
Projekt ustawy PiS: więcej demokracji bezpośredniejMaksim Bogodvid/Wikimedia Commons/CC

Projekt obywatelski, pod którym zebrano co najmniej 100 tysięcy podpisów, nie mógłby być odrzucony w pierwszym czytaniu. Jeśli z inicjatywą referendum ogólnokrajowego wystąpi co najmniej milion obywateli - Sejm musiałby je zarządzić. Grupa co najmniej miliona obywateli mogłaby też przedłożyć projekt zmian w Konstytucji.

Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak powiedział, że dzięki zmianom obywatele uzyskają realny wpływ na to, o czym stanowi Sejm: - Dziś mamy do czynienia z władzą arogancka, która nie słucha obywateli i ignoruje głosy obywatelskie. Pierwszy z przykładów: sprawa telewizji "Trwam" - mówił Błaszczak.

Poseł Kazimierz Ujazdowski podkreślił, że ideą projektu jest otwarcie na demokrację bezpośrednią: - Demokracja bezpośrednia w Polsce nie istnieje. Referendum krajowe nie zostało po 1997 roku zastosowane ani razu. Obywatelska inicjatywa ustawodawcza? 18 projektów w zeszłej kadencji i tylko dwa doczekały się rozstrzygnięć - wyliczał Ujazdowski.

Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że Sejm rozpocznie pracę nad przedstawionym przez PiS projektem zmian w Konstytucji jeszcze przed wakacjami.