Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 17.06.2013

Sąd: dziennikarz nie może zadawać prowokacyjnych pytań

Orzeczenie takie wydał włoski Sąd Najwyższy. Skazał on dziennikarza i byłego sędziego za wywiad, którym poczuli się obrażeni członkowie zespołu dochodzeniowego słynnej operacji „Czyste ręce”.
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.Glow Images/East News

Dziennik “Il Foglio” przeprowadził w 1997 roku wywiad z byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Tematem była działalność mediolańskiej prokuratury, a szczególnie zespołu prowadzącego operację “Czyste ręce”.

Na początku lat 90. przyczyniła się ona do radykalnej zmiany na włoskiej scenie politycznej. W konsekwencji pierwszoplanowi aktorzy musieli ją opuścić z powodu oskarżenia o korupcję .

W jednym z pytań dziennikarz zacytował nieprawdziwą pogłoskę na temat zespołu, a były sędzia skomentował ją w sposób dla tego gremium nieprzychylny.

Sąd Najwyższy uznał, że obaj dopuścili się oszczerstwa i skazał każdego na wypłacenie poszkodowanym po 25 tysięcy euro. W orzeczeniu znalazło się pouczenie dla dziennikarzy, by przeprowadzając wywiady starali się być bezstronni i nie zadawali pytań "zawierających aluzję bądź sugestię" i "prowokacyjnych".

''