Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Beata Krowicka 18.06.2013

Koniec wojny w Afganistanie? W czwartek negocjacje

Już w czwartek rząd afgański będzie prowadził pierwsze rozmowy pokojowe z talibami. Uczestniczyć w nich będą także przedstawiciele USA.
Ali bin Fahd al-Hajri z katarskiego ministerstwa spraw zagranicznych na otwarciu Talibskiego Biura Politycznego w DauszeAli bin Fahd al-Hajri z katarskiego ministerstwa spraw zagranicznych na otwarciu Talibskiego Biura Politycznego w DauszePAP/EPA/STR
Posłuchaj
  • Afganistan - talibowie gotowi do rozmów - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Negocjacje między przedstawicielami talibów i Stanów Zjednoczonych w sprawie zakończenia wojny w Afganistanie odbędą się w czwartek w stolicy Kataru Dausze - poinformował we wtorek wyższy rangą przedstawiciel władz USA.

Prezydent USA Barack Obama podkreślił we wtorek, że do pokoju w Afganistanie może doprowadzić tylko proces, któremu przewodzić będą Afgańczycy. Podkreślił, że afgański proces pokojowy nie będzie "ani łatwy, ani szybki". Obama z uznaniem przyjął decyzję prezydenta Hamida Karzaja, który postanowił rozmawiać z talibami.
We wtorek talibowie otworzyli w Dausze swoje biuro polityczne.

O negocjacjach pokojowych z talibami w Afganistanie mówi się od sześciu lat, ale konkretne rozmowy trwają dopiero od kilkunastu miesięcy. Dodatkowo, w ostatnim czasie negocjacje zostały zawieszone. We wtorek afgański prezydent poinformował, że jego wysłannicy mają spotkać się z przedstawicielami rebeliantów na neutralnym gruncie w Katarze. Kilka godzin później sami wysłannicy poinformowali, że talibowie są gotowi rozmawiać i że mają zamiar otworzyć biuro w stolicy Kataru, by ułatwić negocjacje. Z kolei amerykańscy dyplomaci potwierdzili, że spotkają się z przedstawicielami talibów w najbliższych dniach, by rozmawiać o bezpośrednich negocjacjach.

Informacje o ewentualnym rozejmie w Afganistanie są jednak na razie bardzo skąpe. Nie wiadomo bowiem z którą frakcją talibów rozmawiają Amerykanie oraz afgański rząd. Talibowie nie są zwartą strukturą, ale luźnym zlepkiem lokalnych grup, co może stanowić dodatkową przeszkodę podczas procesu pokojowego.

Informacje o szansach na rozmowy napłynęły w dniu w którym siły NATO przekazały Afgańczykom odpowiedzialność za kraj. To początek ostatniej fazy misji Sojuszu w tym kraju. Wojska NATO mają wycofać się pod koniec 2014 roku, choć wtedy ma równocześnie rozpocząć się nowa, mniejsza misja w Afganistanie.

IAR, PAP, bk

''