Logo Polskiego Radia
PAP
Monika Lewicka 17.09.2013

Łódź: punkty konsultacyjne poradnictwa zawodowego dla uczniów

Porozumienie zawarte pomiędzy Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego a Powiatowym Urzędem Pracy w Łodzi zakłada uruchomienie wspólnych punktów konsultacyjnych poradnictwa zawodowego dla uczniów i ich rodziców.
Łódź: punkty konsultacyjne poradnictwa zawodowego dla uczniówGlow Images/East News

Głównym celem współpracy tych instytucji ma być promocja zatrudnienia absolwentów łódzkich szkół ponadgimnazjalnych. Efektem ma być wspólne monitorowanie i prognozowanie łódzkiego rynku pracy oraz dostosowywanie kierunków kształcenia do oczekiwań pracodawców. Umowę zatwierdziła prezydent Łodzi.

Pod wspólnym patronatem obu instytucji działać będą dwa punkty konsultacyjne poradnictwa zawodowego dla uczniów i ich rodziców. Pierwszy z nich już funkcjonuje w centrum, a drugi w grudniu powstanie w siedzibie PUP przy ul. Kilińskiego w Łodzi.
Pracownicy punktów, na miejscu i w szkołach, będą udzielać porad na temat działań miasta na rzecz promocji zatrudnienia absolwentów, rozwoju przedsiębiorczości i istoty funkcjonowania własnej działalności gospodarczej czy też aktualnej sytuacji na rynku pracy i prognozowanych zmianach.
-Uczeń łódzkiej szkoły np. gimnazjum, trafi tam do specjalisty, który zbada jego predyspozycje i doradzi w jakiej szkole powinien się uczyć. Nie będzie musiał podejmować decyzji po omacku. Z drugiej strony będziemy wiedzieli w jakich zawodach powinniśmy uczyć i dostosujemy swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku po to, żeby jak najmniej łódzkich absolwentów zasilało szeregi bezrobotnych- mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Porozumienie zakłada również m.in. włączenie Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji funkcjonującego przy centrum w proces monitorowania rynku pracy. Efektem ma być ograniczenie liczby osób w zawodach, na które jest małe zapotrzebowanie na rynku, na rzecz zawodów poszukiwanych.
-Wspólne nasze badania rynku pracy będą umożliwiały w każdy roku ustalenie kwalifikacji, które są dzisiaj czy jutro najważniejsze dla rynku pracy. Będzie to bardzo ważny materiał pozwalający wszystkim programistom kierunków kształcenia ustalać kwalifikacje, które powinni uczniowie w szkole osiągać- ocenił dyrektor Centrum Janusz Moos.
Obie instytucje liczą także na zwiększenie zainteresowania pracodawców współpracą ze szkołami w ramach przedsięwzięcia "Adaptacja zawodowa absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w Łodzi". Ma ono promować pracodawców uczestniczących w procesie edukacji młodzieży i zgłaszających gotowość zatrudnienia absolwentów. Szczególnie dotyczyć ma to małych firm zatrudniających do 10 osób.
-Życzylibyśmy sobie, żeby pracodawcy obejmowali szkoły patronatem, by możliwe było kształcenie uczniów w tych zawodach których teraz szczególnie brakuje- podkreślił dyrektor PUP Włodzimierz Blachowski. Tacy pracodawcy będą mieć pierwszeństwo w korzystaniu z takich możliwości jak: staże, prace interwencyjne czy refundacje kosztów utworzenia stanowiska pracy dla absolwenta.
W ramach projektu "Mój własny biznes" zostanie wydzielona pula środków z Funduszu Pracy dla rejestrujących się absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Będą oni mogli przeznaczyć otrzymane fundusze na  podjęcie własnej działalności gospodarczej. Otrzymają także pomoc doradców zawodowych i specjalistów z zakresu prowadzenia własnej firmy.
Według władz Łodzi, w stolicy regionu jest najniższy w województwie wskaźnik udziału bezrobotnej młodzieży do ogółu zarejestrowanych bezrobotnych - wynosi on obecnie 9,1 proc. w porównaniu z 16,1 proc. w skali całego Łódzkiego.

PAP/ml