Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 27.09.2013

Protest Palestyńczyków. Ostre starcia z policją izraelską

W rocznicę wybuchu drugiej intifady (2000-2005) przeciwko izraelskiej okupacji, Palestyńczycy uczestniczyli na wezwanie Hamasu w licznych demonstracjach.
Hebron. Zamieszki w rocznicę wybuchu 2-giej intifady.Hebron. Zamieszki w rocznicę wybuchu 2-giej intifady.PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

We Wschodniej Jerozolimie, którą Palestyńczycy chcieliby uczynić stolicą swego przyszłego państwa, izraelska policja użyła przeciwko kilkuset demonstrującym gazu łzawiącego i granatów hukowych; aresztowano 12 młodych Palestyńczyków, uczestników demonstracji.

Demonstracje odbywały się po zakończeniu piątkowych modłów również w obozie uchodźców Nusejrat znajdującym się w centrum Strefy Gazy. Uczestnicy zgromadzili się tam z transparentami, na których wypisano "Wszyscy jesteśmy ruchem oporu". Na niektórych były wezwania do "trzeciej intifady".

Podobne wystąpienia zorganizowano w kilku innych miejscach wzdłuż granicy z Izraelem, a także na Zachodnim Brzegu Jordanu, m.in. w Hebronie, gdzie palestyński snajper zastrzelił w niedzielę izraelskiego żołnierza.

Niepokój Palestyńczyków budzą też prace budowlane na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie mające na celu umocnienie skarpy, do której przylega Ściana Płaczu, święte miejsce wyznawców judaizmu. Muzułmanie obawiają się, że władze Izraela będą chciały ograniczyć im dostęp do ich świętych miejsc na wzgórzu.

Drugą intifadę w 2000 roku, której towarzyszyła przez pięć lat spirala krwawej przemocy, palestyńscy radykalni islamiści rozpoczęli po tym, gdy lider nacjonalistycznej opozycji izraelskiej Ariel Szaron udał się z ostentacyjną wizytą na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, gdzie znajduje się meczet Omara, jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów.

mc

''