Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 13.10.2013

XIII Dzień Papieski: Jan Paweł II - Papież Dialogu

Pod tym hasłem w całym kraju zorganizowano happeningi, koncerty i nabożeństwa. Zbierano też datki na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Modlitwą Apel Miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem za pokój na świecie i za poległych mieszkańców Warszawy oraz koncertem galowym - zakończyły się w stolicy obchody XIII Dnia Papieskiego.Modlitwą Apel Miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem "za pokój na świecie i za poległych mieszkańców Warszawy" oraz koncertem galowym - zakończyły się w stolicy obchody XIII Dnia Papieskiego.PAP/EPA/Jakub Kamiński

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, biskup Wojciech Polak, powiedział podczas mszy transmitowanej w radiowej Jedynce, że "trzeba wychodzić z ciasnych horyzontów ludzkich uprzedzeń i podejmować dialog z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia i przekonań". Biskup podkreślił też, że Dzień Papieski nie jest tylko po to, aby z sentymentem wspominać Jana Pawła II, ale aby zastanowić się nad tym, co mówił.

Zobacz serwis specjalny - XIII Dzień Papieski>>>

Centralne obchody Dnia zorganizowano w Warszawie. Na Krakowskim Przedmieściu odbył się wielki rodzinny festyn, a nieopodal kościoła świętej Anny, gdzie podczas swej pierwszej pielgrzymki Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą, stanęła "Wioska Afrykańska". Mali warszawiacy uczyli się tam afrykańskich tańców. W programie znalazł się też koncert galowy, którego motywem przewodnim był dialog papieża z młodymi całego świata. Wystąpili: Katy Carr z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Ostrowska, Piotr Cugowski, Darek Malejonek i Janusz Radek. Obchody zakończył apel "Modlitwa Warszawy". Wypełniły go modlitwy, rozważania i śpiew, przypomniano też fragmenty wystąpień Jana Pawła II.

Kanonizacja papieża-Polaka będzie wezwaniem do uporządkowania spraw w naszej ojczyźnie - mówił metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, podczas uroczystości w centrum błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie. Kardynał podkreślał znaczenie kanonizacji, zaplanowanej na 27 kwietnia przyszłego roku. Jak powiedział, nie można przestać na wzruszeniu i radości, bo wydarzenie duchowe powinno przyczynić się również do budowania zgody wśród Polaków. Kardynał Dziwisz dziękował papieżowi Franciszkowi za zgodę na kanonizację Jana Pawła II. Jak podkreślał metropolita krakowski, błogosławiony był człowiekiem najgłębszej wiary i dialogu. - W drugim człowieku widział obraz Boga, nawet jeśli był to zamachowiec Ali Agca - powiedział kardynał Dziwisz.

W Łodzi stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowali festyn rodzinny przed archikatedrą. Można było tam obejrzeć eksperymenty fizyczne, tańce aniołów na szczudłach i zagrać w różne gry, a dzieci malowały sobie twarze. Wieczorem ulicami miasta przeszedł marsz dla Jana Pawła II.

W Bydgoszczy zorganizowano Diecezjalne Wyznanie Wiary Młodych. Oprócz modlitwy, młodzież mogła się też pobawić. Młodzi sportowcy i kluby kibica wzięli udział w Bydgoskiej Karoliadzie w hali widowiskowo-sportowej "Łuczniczka". Na zakończenie obchodów zaplanowano występ bydgoskiego zespołu Hołd oraz gwiazdy wieczoru, grupy Trzecia Godzina Dnia, grającej muzykę chrześcijańską.

Mieszkańcy podradomskiej miejscowości Jedlnia Letnisko przygotowali Bieg dla Jana Pawła II. Na starcie zameldowało się około 100 uczestników, każdy w specjalnej papieskiej koszulce. To drugi taki bieg, organizowany przez parafię i gminę, ale z pewnością nie ostatni. Są plany, by w przyszłym roku na pobliskim zalewie rozegrano również zawody kajakowe.

W kościołach i na ulicach można było spotkać stypendystów i wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ich znakiem rozpoznawczym były żółte chusty i puszki na datki. Stypendyści najczęściej pochodzą z małych miejscowości i niezamożnych domów, a ponieważ mają bardzo dobre wyniki w nauce, otrzymują wsparcie finansowe. Przedstawiciel Fundacji, ksiądz Dariusz Kowalczyk powiedział, że prowadzona zbiórka na rzecz Fundacji jest prawdopodobnie największą kościelną zbiórką publiczną, zorganizowaną po wojnie. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecie powstała 13 lat temu. Jej stypendyści mają być żywym pomnikiem błogosławionego Jana Pawła II.

Dzień Papieski obchodzony jest w każdą niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tegoroczny Dzień był szczególny, gdyż poprzedzał kanonizację Jana Pawła II, zaplanowaną na 27 kwietnia przyszłego roku.

Zobacz serwis poświęcony Janowi Pawłowi II>>>

mc