Logo Polskiego Radia
PAP
Chantal Łoginow 21.10.2013

Radio za zależną kurtyną, czyli słuchowisko i podróż do lat powojennych

Radio Kraków zakończyło prace nad słuchowiskiem "Radio za żelazną kurtyną" na podstawie najnowszej książki laureatki nagrody Pulitzera Anne Applebaum.

Premiera z udziałem autorki odbędzie się w piątek w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Krakowie i jest też jednym z punktów programu Festiwalu Conrada. Ciekawi wydarzenia będą mogli usłyszeć premierę transmitowaną w radiu.

Anna Słońska-Zemła z działu marketingu Radia Kraków poinformowała, że w słuchowisku "Radio za żelazną kurtyną" odbiorca przeniesie się w lata powojenne. "Na przykładzie trzech państw bloku wschodniego - Polski, Węgier i Niemiec - autorka pokazuje najważniejsze w tym czasie medium, czyli radio, jako istotne narzędzie komunistycznej propagandy. Witane po wojnie w Polsce jako oznaka odrodzenia kraju, szybko zostało zdominowane przez służbę bezpieczeństwa. Nowe radio, które powróciło, miało odegrać kolosalną rolę propagandową. Przede wszystkim miało być bronią i orężem nowego systemu" - opisała Słońska-Zemła.

Słuchowisko powstało na podstawie rozdziału "Radio" z książki. Adaptacją i reżysrią zajęła się autorka radiowych słuchowisk Ewa Ziembla, a młody dramaturg Mateusz Pakuła scenariuszem. Jak powiedział, przygotowanie tekstu było zadaniem "karkołomnym". "Najtrudniejsza sprawą było to, żeby nie rezygnować z tekstu, żeby nie pisać na jego bazie czegoś nowego. Chciałem zostawić słowa Applebaum, ale grać montażem, by tekst był żywy, emocjonalny i ciekawy" - powiedział dramaturg.

W utworze nie ma wiodących ról, indywidualnych aktorskich kreacji i wyrazistych postaci. Są zdania, które często się nie kończą, przechodzą w kolejne kwestie, a te w chóralne partie. Publiczność usłyszy głosy Ewy Kaim, Małgorzaty Zawadzkiej, Juliusza Chrząstowskiego i Wiktora Logi-Skarczewskiego oraz Zuzanny i Jorgosa Skoliasów.
"Jestem przekonany, że tak jak poprzednie nasze realizacje, także słuchowisko +Radio za żelazną kurtyną+ będzie ważnym wydarzeniem artystycznym" - skomentował prezes krakowskiego radia Marcin Pulit.

Anne Applebaum rozpoczęła swoją karierę dziennikarską w 1988 roku, jako korenspodentka w "The Economist". Oprócz tego publikowała również m. in. w "The Spectator", "Evening Standard", "The Washington Post". Za swoją pierwszą książkę "Między Wschodem a Zachodem" dostała nagrodę im. Adolpha Bentincka, a za wydaną w 2003 książkę Gułag otrzymała Nagrodę Pulitzera. W tym roku uzyskała obywatelstwo polskie. Jest żoną ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Conrad Festival jest wydarzeniem uświetniającym literaturę polską. Jest organizowany co roku w Krakowie. Organizatorom zależy na stworzeniu wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości. Ideą przewodnią jest stworzenie imprezy o największym możliwym zasięgu i szeroko rozpoznawalnej na świecie.