Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 30.10.2013

Tunezja: zamach samobójczy na plaży w znanym kurorcie

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na plaży popularnego wśród turystów tunezyjskiego kurortu Susa.
Tunezja, plaża w kurorcie SusaTunezja, plaża w kurorcie SusaJaume Olléwikipedia commons/cc

Zginął zamachowiec, który wysadził się w powietrze w pobliżu Hotelu Palm. Poza nim nie było żadnych ofiar - podaje tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych.

Równocześnie policja udaremniła drugi zamach terrorystyczny pod grobowcem prezydenta Habiba Burgiby w jego rodzinnym mieście Al-Munastir na północnym wschodzie kraju. Mężczyzna usiłował zdetonować ładunek wybuchowy, został jednak zatrzymany. Zamachowiec chciał odpalić bombę przy grobowcu byłego prezydenta Habiby Burgiby w Monastyrze.

Szkolą się w Libii
W Tunezji rzadko dochodzi do zamachów. Tamtejszy rząd mówi jednak, że islamscy bojownicy zaczynają być bardziej aktywni, gdyż pozyskują broń w sąsiedniej Libii i tam też przechodzą szkolenie.

W tym roku tunezyjskie władze rozpoczęły operację przeciwko Ansar al-Szaria, jednemu najbardziej radykalnych ugrupowań, które wyłoniły się po rewolucji w 2011 roku. Na czele grupy stoi były członek Al Kaidy. W tym miesiącu w walkach z rebeliantami zginęło dziewięciu policjantów.

Susa, leżąca nad Morzem Śródziemnym, to trzecie pod względem wielkości miasto w Tunezji, znajdujące się 150 km na południe od stolicy kraju, Tunisu. Należy do najważniejszych kurortów odwiedzanych przez turystów z innych państw. Pomiędzy Susą a oddalonym o ok. 15 km Al-Munastirem znajduje się międzynarodowe lotnisko, z którego korzystają turyści odwiedzający Tunezję.

Kryzys polityczny

Od wielu miesięcy Tunezja pogrążona jest w kryzysie politycznym, który pogłębiły zabójstwa dwóch polityków świeckiej opozycji - w lutym Szokriego Belaida, który stał na czele Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii marksistowskiej o kierunku panarabskim, a w lipcu czołowego lewicowego polityka Mohameda Brahmiego, przywódcy małej partii opozycyjnej Ruch Ludowy.

Opozycja oskarża rząd kierowany przez islamistów z Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która zdobyła władzę w rezultacie głosowania z 23 października 2011 roku, tj. pierwszych demokratycznych wyborów w dziejach Tunezji, o pobłażliwość wobec ruchu salafitów. Partia Odrodzenia zaprzecza tym zarzutom. W Tunezji ruch salafitów, postulujących odrodzenie islamu poprzez powrót do jego źródeł, wyłonił się po rewolucji ze stycznia 2011 roku. Spośród salafitów rekrutują się zwolennicy dżihadu, świętej wojny, oskarżani o powiązania z Al-Kaidą.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>

IAR,PAP,kh

''