Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 31.10.2013

Syria zniszczyła infrastrukturę do produkcji broni chemicznej

Jak poinformowała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), to ważny krok na drodze do zniszczenia arsenału chemicznego tego państwa.
Posłuchaj
  • Sprzęt do produkcji broni chemicznej w Syrii zniszczony. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Jak podała agencja Reutera, eksperci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) skontrolowali 21 z 23 [zadeklarowanych przez syryjskie władze] obiektów służących do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów. Z dwóch pozostałych, w związku z zagrożeniem, jakie stwarzały, wyniesiono wyposażenie, które następnie objęto kontrolą.
Według rzecznika Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, Syria ma w swoim posiadaniu 1000 ton broni chemicznej, głównie sarinu i gazu musztardowego. Syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy przyszłego roku. Zakłada to porozumienie zawarte przez Stany Zjednoczone i Rosję w Genewie.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Władze Syrii zgodziły się na zniszczenie broni chemicznej, po tym jak w związku z atakiem chemicznym w Damaszku, państwa zachodnie zagroziły Syrii interwencją. Inspektorzy ONZ potwierdzili, że 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku doszło do ataku z użyciem sarinu. Amerykanie twierdzą, że w ataku zginęło niemal półtora tysiąca osób i oskarżają reżim Baszara al-Assada o dokonanie zbrodni.

"Nie jest żadną tajemnicą, że mamy dużo broni chemicznej. Jesteśmy krajem w stanie wojny, a część z naszych ziem była okupowana nawet przez 40 lat. Niezależnie od wszystkiego, armia syryjska jest gotowa, aby walczyć przy użyciu broni konwencjonalnej. Jeśli USA będą chciały znaleźć wymówkę do rozpoczęcia wojny, znajdą ją. Jest rosyjsko-syryjskie porozumienie w sprawie zniszczenia broni chemicznej. Jest światowa opinia publiczna, która sprzeciwia się atakowi na Syrię, a także przeciwnicy wojny w samych Stanach Zjednoczonych. Dzieje się tak, ponieważ nie ma uzasadnienia dla tego ataku."(x-news.pl/CNN)

Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

W wojnie domowej w Syrii od marca roku 2012 zginęło ponad 115 tysięcy ludzi. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''