Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 14.10.2013

Syria: początek obowiązywania konwencji o zakazie broni chemicznej

Od poniedziałku obowiązuje Międzynarodowa Konwencja o zakazie broni chemicznej. Dokładnie 30 dni temu- 14 września- Damaszek zgłosił akces do konwencji.

Syryjskie władze postanowiły współpracować z ONZ-tem ws. niszczenia zasobów swojej broni chemicznej po tym, jak grupa międzynarodowych inspektorów potwierdziła fakt użycia takiej broni podczas wojny domowej w tym kraju.
Obecnie w Syrii pracuje ponownie 60 inspektorów ONZ, a ma być ich docelowo około 100. Ich zadaniem jest nadzorowanie niszczenia syryjskiej broni chemicznej.
Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w 1993 roku, a obowiązuje od 1997. Zakazuje produkcji, rozwoju, składowania, przekazywania i nabywania oraz użycia broni chemicznej. Zobowiązuje też sygnatariuszy do udzielenia informacji o posiadanej broni tego rodzaju i jej zniszczenia oraz udostępnienia danych na temat przemysłu chemicznego.
Nad przestrzeganiem traktatu czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, której siedziba znajduje się w Hadze. W minionym tygodniu organizacja ta dostała Pokojową Nagrodę Nobla.

WOJNA W SYRII - serwis specjalny>>>
Ocenia się, że cały syryjski arsenał chemiczny może liczyć nawet tysiąc ton trujących gazów, w tym sarinu i gazu musztardowego. Zniszczenie zasobów może potrwać długie miesiące.

>>>Syria: zaginęło siedmiu pracowników humanitarnych>>>
Inspektorzy ONZ potwierdzili wcześniej, że 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku doszło do ataku z użyciem sarinu. Amerykanie twierdzą, że w ataku zginęło niemal półtora tysiąca osób i oskarżają reżim Baszara al-Asada o dokonanie zbrodni. To właśnie to zdarzenie miało się stać podstawą do międzynarodowej interwencji w Syrii. Do ataku na Damaszek jednak nie doszło. ONZ ocenia, że wojna domowa w Syrii kosztowała życie 110 tysięcy osób.
pp/IAR

''