Logo Polskiego Radia
PAP
Beata Krowicka 06.11.2013

11 listopada dwa wielkie marsze w Warszawie. Sprawdź trasy

W Dzień Niepodległości przez stolicę przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez narodowców "Marsz Niepodległości". Antyfaszyści manifestację organizują 9 listopada.
Marsz Niepodległości w 2011 r.Marsz Niepodległości w 2011 r.Adam Kliczek / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Marsz "Razem dla Niepodległej" według zapowiedzi Kancelarii Prezydenta ma być radosnym widowiskiem historycznym. jego współorganizatorem jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Marsz ten przejdzie ulicami stolicy po raz drugi. Rozpocznie się ok. godz. 13.15, bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Razem dla Niepodległej"

Trasa marszu przebiegać będzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Po drodze uczestnicy będą się zatrzymywać przy kolejnych pomnikach zasłużonych Polaków, przed którymi prezydent złoży kwiaty.
Będą to pomniki: kard. Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Przy ostatnim pomniku planowane jest wystąpienie Bronisława Komorowskiego.


W związku ze 150-leciem powstania styczniowego w marszu prezydenckim uhonorowana ma być pamięć powstańców z 1863 r.
Na początku pochodu będą szli żołnierze, w tym z Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej. Za nimi podążać będą m.in. uczestnicy grup rekonstrukcyjnych.

"Marsz Niepodległości"

O godz. 15 na Rondzie Dmowskiego rozpocznie się czwarty już "Marsz Niepodległości", organizowany przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym.
Trasa marszu  wiedzie ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Spacerową i Belwederską. Uczestnicy złożą po drodze kwiaty pod pomnikami: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Na koniec marszu zaplanowano przemówienia.


"Spotkajmy się w Warszawie, by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego" - apelują na stronie internetowej, poświęconej marszowi jego organizatorzy. "11 listopada przemaszerujemy, by wyrazić naszą wolę walki o silną i wielką Polskę" - podkreślają.
W marszu mają pójść sympatycy idei narodowych z całej Polski oraz goście z zagranicy.
Organizatorzy zapowiadają ok. 50 tys. uczestników manifestacji i liczą, że będzie spokojniej niż przed rokiem. Manifestację ma zabezpieczać straż Marszu Niepodległości i kilkuset wolontariuszy.

W 2011 i 2012 r. dochodziło do burd w czasie Marszu Niepodległości. Po ubiegłorocznych zajściach na komisariaty doprowadzono 176 osób, z których 21 zatrzymano. Rannych zostało 22 policjantów; straty oszacowano na ponad 80 tys. zł.

Antyfaszyści przemaszerują dwa dni wcześniej
Manifestacji w święto Niepodległości nie organizują w tym roku antyfaszyści, którzy przenieśli swój marsz na sobotę, 9 listopada. Tego dnia koalicja organizacji "Razem przeciwko Nacjonalizmowi" spotka się o godz. 13. przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. Trasa manifestacji będzie wiodła z Krakowskiego Przedmieścia na Umschlagplatz przy Stawkach drogą, którą Janusz Korczak prowadził dzieci z sierocińca podczas likwidacji warszawskiego getta w 1942 r.
Do historycznych wydarzeń nawiązuje też tegoroczna data marszu. 9 listopada to 75. rocznica nocy kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech.
Rafał Zieleniewski z "Razem przeciwko Nacjonalizmowi" powiedział, że jest kilka powodów, dla których jego środowisko zrezygnowało w tym roku z organizowania manifestacji 11 listopada. - W poprzednich latach organizując nasze marsze 11 listopada, byliśmy postrzegani jako przeciwnicy patriotyzmu czy świąt narodowych, a tak nie jest i chcemy się od tego odciąć - powiedział Zieleniewski.
Organizatorzy zapraszają do udziału w manifestacji "każdego, kto rozumie, jak niebezpieczne jest pobłażanie nacjonalistom i lekceważenie ich agresywnej ideologii". Spodziewają się od 500 do tysiąca uczestników. Manifestacja ma potrwać do godz. 16.
11 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się także szczyt klimatyczny ONZ. Z kolei Anty-Szczyt organizują m.in. środowiska narodowe i związkowe (w tym Ruch Narodowy i NSZZ "Solidarność"). Nie planują one jednak manifestacji, a jedynie kilkugodzinną konferencję 10 listopada. Z kolei 16 listopada szczyt klimatyczny mają oprotestować związki zawodowe.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, bk