Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 16.11.2013

Finlandia zniszczy syryjski arsenał chemiczny?

W fińskich mediach pojawiły się informacje, iż kraj ten dysponuje odpowiednią technologią do przeprowadzenia takiej operacji.
Bomby kasetoweBomby kasetowe Human Rights Watch

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Helsinkach miało się zwrócić w tej sprawie kilka dni temu do kierownictwa jednej z firm zajmujących się utylizacją groźnych dla środowiska odpadów chemicznych. Szef tej firmy Timo Piekkari w odpowiedzi zapewnił, że jej pracownicy posiadają zarówno odpowiednią wiedzę, jak i środki techniczne.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Pytany w związku z tym o możliwość podjęcia się przez Finlandię takiego zadania, znany polityk Timo Soini kierujący komisją spraw zagranicznych parlamentu, odmówił wszelkich komentarzy na ten temat.

Media fińskie zwracają uwagę, że fiński MSZ skierował nie bez przyczyny takie pytanie do tej akurat firmy. Ponad 34 procent udziałów w niej jest bowiem w posiadaniu skarbu państwa. Przypomina się też, że jak do tej pory żaden kraj nie zdecydował się na przyjęcie syryjskich zapasów broni chemicznej oraz na przeprowadzenie operacji jej niszczenia.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX.
Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Assada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie będzie niszczona syryjska broń chemiczna.
W wojnie domowej w Syrii od marca roku 2012 zginęło ponad 115 tysięcy ludzi. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach >>>

IAR, to