Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 21.11.2013

Ukraina wstrzymała przygotowania do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE

Kijów chce powołania komisji trójstronnej z udziałem UE, Ukrainy i Rosji, która zajmie się "odzyskaniem utraconych mocy produkcyjnych oraz kierunków w relacjach handlowych".
Posłuchaj
  • Rząd Ukrainy wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Czytaj także

Jak grom z jasnego nieba spadła informacja o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy między Kijowem a Brukselą. Na stronie internetowej ukraińskiego rządu poinformowano o nowej propozycji dotyczącej powołania komisji trójstronnej.
Jednocześnie przebywający z oficjalną wizytą w Wiedniu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że jego kraj nadal jest zainteresowany integracją z UE.
W rozporządzeniu czytamy, że Rada Ministrów wstrzymuje proces przygotowań do umowy stowarzyszeniowej i anuluje swoją decyzję z 18 września tego roku - że taki dokument ma zostać podpisany. W rozporządzeniu napisano też, że rząd podjął w czwartek taką decyzję, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, a także opracować kompleks działań, które są konieczne dla poprawy stosunków handlowych z Rosją i innymi krajami byłego ZSRR (Wspólnotą Niepodległych Państw).

W tym samym czasie w Wiedniu prezydent Wiktor Janukowycz zapewnił, że Ukraina nie rezygnuje jednak ze zbliżenia z UE. Zastrzegł przy tym, że rozwiązanie problemu znajdującej się w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko możliwe jest wyłącznie w ramach prawa. - Ukraina kroczyła i nadal będzie kroczyć drogą integracji europejskiej - podkreślił Janukowycz. - Rozwiązanie kwestii Tymoszenko powinno być oparte tylko na obowiązujących na Ukrainie ustawach - powiedział prezydent, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, kiedy Kijów spełni wymogi UE dotyczące uwolnienia jego konkurentki.

Tymoszenko w kolonii karnej

Julia Tymoszenko przebywa w kolonii karnej w Charkowie, gdzie odsiaduje wyrok 7 lat pozbawienia wolności. W październiku 2011 roku została skazana za niegospodarność i spowodowanie strat przedsiębiorstwa Naftohaz Ukraina. Chodzi o niekorzystne umowy z Rosją na dostawy gazu na Ukrainę. Postępowanie karne wobec byłej premier oraz członków jej rządu stały się poważnym problemem w dążeniach Ukrainy do integracji z Unią Europejską. Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Kijów.

Zwolnienie Tymoszenko z więzienia jest głównym warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej. Umowa miała zostać podpisana podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec miesiąca.

''PAP/aj/asop