Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.11.2013

Minister pracy zmieni formułę Komisji Trójstronnej? Tego chcą związkowcy

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z szefami central związkowych. To pierwsza taka rozmowa od czerwca, kiedy to związkowcy opuścili Komisję Trójstronną.
Władysław Kosiniak-KamyszWładysław Kosiniak-Kamyszmpips.gov.pl/

Do spotkania doszło podczas odbywającej się na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (AON) debaty pod hasłem "Czy związki zawodowe dbają o bezpieczeństwo Polski? Szanse - Bariery - Rzeczywistość". Debata jest częścią cyklu "Security Forum", który poświęcony jest różnym aspektom bezpieczeństwa państwa.

Rektor komendant AON gen. Bogusław Pacek powiedział, że minister pracy i polityki społecznej zabiegał o możliwość spotkania ze związkowcami.

Jak podkreślił szef "Solidarności" Piotr Duda, to pierwsza debata ministra ze związkowcami od czasu, gdy pod koniec czerwca opuścili oni Komisję Trójstronną. Przewodniczący OPZZ Jan Guz wskazał na konieczność zmiany formuły Komisji Trójstronnej. Także liderzy pozostałych central apelowali o wypracowanie nowych zasad.

Władysław Kosiniak-Kamysz zgodził się, że zmiany są potrzebne. Część propozycji związkowców uznał za warte rozważenia, ale - jego zdaniem - zmiany powinny być wypracowane na forum Komisji. Wiceminister pracy Radosław Mleczko zaapelował do związkowców, by do czasu wypracowania nowej formuły, wrócili do prac w Komisji.
Zerwany dialog
Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy.
"Solidarność", OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej - odwołanie Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu.
Protesty związkowców w Warszawie - czytaj więcej>>>
W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który we wrześniu przeprowadził czterodniowy wspólny protest pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa" . W kulminacyjnym dniu protestu przez Warszawę przeszła ok. 100-tysięczna manifestacja.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk