Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.11.2013

Sekretarz generalny ONZ: ustalono datę konferencji w sprawie Syrii

Konferencja Genewa 2 odbędzie się 22 stycznia. - Pojedziemy do Genewy z misją nadziei - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
Zbombardowane miasto Homs w zachodniej części SyriiZbombardowane miasto Homs w zachodniej części SyriiBo yaser/Wikimedia Commons/CC

Ban Ki Mun wyraził on oczekiwanie, że "wszyscy regionalni i międzynarodowi partnerzy zademonstrują znaczące wsparcie dla konstruktywnych negocjacji". - Mam nadzieję, że przedstawiciele Syrii przyjadą do Genewy w pełnym zrozumieniem celu konferencji i z poważną intencją zakończenia wojny - dodał.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Celem wielokrotnie odkładanej konferencji, zwanej Genewa 2 - z udziałem prezydenta Syrii Baszara el-Assada i opozycji - jest realizacja postanowień z czerwca 2012 roku. Przewidują one ustanowienie rządu tymczasowego z pełnią władzy wykonawczej, w tym kontrolą nad wojskiem i służbami bezpieczeństwa.
Wcześniejsze wysiłki na rzecz zorganizowania konferencji okazały się bezowocne, m.in. z powodu sporów na temat udziału mocno podzielonej syryjskiej opozycji. Kontrowersje budził także udział Iranu, który jest sojusznikiem reżimu w Damaszku.
Przywódca opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba oświadczył wcześniej, że opozycja nie weźmie udziału w konferencji, jeśli nie powstanie harmonogram odejścia prezydenta Assada od władzy i jeśli przy stole negocjacji obecny będzie Iran.
Wojna w Syrii
Od marca 2012 roku w Syrii trwa wojna domowa. Do tej pory zginęło ponad 115 tys. ludzi. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.
Pod koniec października Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu całkowitego niszczenia tego arsenału.
Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału. Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX.
Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia . Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Assada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie będzie niszczona syryjska broń chemiczna. OPCW ma nad tym obradować 15 listopada.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''