Logo Polskiego Radia
PAP
Beata Krowicka 26.11.2013

Sąd zadecyduje, czy krzyż zniknie z Sejmu. "Przypomina inkwizycję"

9 grudnia zapadnie wyrok w sprawie, którą wytoczyli posłowie Twojego Ruchu domagający się usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu.
Posłowie Twojego Ruchu Armand Ryfiński (L) i Jacek Kwiatkowski (P) oraz pełnomocniczka powodów mec. Anna Kubica (C) podczas rozprawyw cywilnej sprawie, jaką wytoczyli posłowie Twojego Ruchu domagając się usunięcia krzyża z sali obrad SejmuPosłowie Twojego Ruchu Armand Ryfiński (L) i Jacek Kwiatkowski (P) oraz pełnomocniczka powodów mec. Anna Kubica (C) podczas rozprawyw cywilnej sprawie, jaką wytoczyli posłowie Twojego Ruchu domagając się usunięcia krzyża z sali obrad SejmuPAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Poseł Armand Ryfiński z Twojego Ruchu: krzyż mi, jako ateiście, kojarzy się z inkwizycją (IAR)
  • Mecenas Bartłomiej Kachniarz: dobra osobiste nie mogą służyć do przeprowadzania rewolucji ustrojowych (IAR)
Czytaj także

Posłowie Twojego Ruchu twierdzą, że krzyż to symbol, który godzi w ich dobro osobiste, jakim jest wolność religijna.
We wtorek mec. Anna Kubica, pełnomocniczka powodów (m.in. Janusza Palikota, Romana Kotlińskiego i Armanda Ryfińskiego) wniosła o zmianę wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który w styczniu tego roku oddalił powództwo. Jak mówiła, sąd nie uwzględnił w nim norm polskiej konstytucji oraz europejskich standardów wolności sumienia i wyznania. - Z natury rzeczy katolicka większość nie może decydować o wolności religijnej ateistycznej mniejszości - podkreśliła.
- Mnie jako ateiście krzyż przypomina narzędzie tortur, inkwizycję i egzekucję Kazimierza Łyszczyńskiego, który został stracony w Warszawie tylko za stwierdzenie, że to człowiek stworzył Boga, a nie Bóg człowieka. W Sejmie krzyż służy jako narzędzie do okładania nim posłów takich jak ja - skomentował poseł Armand Ryfiński. - W przeciwnym razie, idąc tym tokiem rozumowania, w sądach też mogłyby wisieć krzyże, a nie wiszą - mówił.
Występujący w imieniu strony pozwanej radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Mikołaj Wilk wnosił o utrzymanie w mocy zaskarżonego wyroku. Przekonywał, że orzeczenie sądu okręgowego w prawidłowy sposób odniosło się do tej kwestii.

Jak mówił, stosując kryterium obiektywne nie można stwierdzić, by obecność w Sejmie krzyża - lub jakichkolwiek symboli religijnych - naruszała dobra osobiste. Wskazywał też na znaczenie zwyczaju w prawie cywilnym - a krzyż w sali Sejmu wisi od 16 lat.

Oddalenia apelacji posłów Twojego Ruchu domagała się też osoba prywatna, którą sąd dopuścił do udziału w procesie jako mającą interes prawny.

Zdaniem mecenasa Bartłomieja Kachniarza, posłowie Twojego Ruchu próbują narzucać innym odczuwanie w ten sam sposób. - Dobra osobiste nie mogą służyć do przeprowadzenia pewnych rewolucji ustrojowych, w których mniejszość próbuje poprzez żądanie ochrony swoich stanów emocjonalnych narzucić swoją emocjonalność reszcie społeczeństwa - wyjaśnił.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, bk