Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 23.07.2011

Trzeba opracować strategię na przyszłość

Marek Wikiński (SLD): Problem leżący u podstaw tragedii w Norwegii jeszcze do Polski nie dotarł. Nie jesteśmy przygotowani na zjawiska związane z imigracją z innych kontynentów.
Marek Wikiński, poseł SLDMarek Wikiński, poseł SLDfot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
  • "Śniadanie w Trójce" po zamachach w Norwegii
Czytaj także

Zdaniem posła Sojuszu Sejm w nowej kadencji powinien opracować strategię działania na przyszłość w sytuacjach napływu imigrantów z krajów Afryki czy państw Wschodu.

Zaznaczył jednak, że swobodny przepływ ludzi wewnątrz Unii jest zjawiskiem, które leży u jej podstaw. - Duńska propozycja, by Schengen zawiesić czy ograniczyć jest niemoralną propozycją i dobrze, by żaden rząd jej nigdy nie poparł - podkreślił Marek Wikiński w "Śniadaniu w Trójce".

Poseł PO Jarosław Gowin zaznaczył, że wypracowanie polityki imigracyjnej jest jednym z pilniejszych zadań, które stoją przed polskim państwem i jej wypracowanie powinno być możliwe ponad podziałami partyjnymi. - Nie ma tu żadnych różnic ideologicznych, czy różnic interesów politycznych - powiedział.

Odnosząc się do polityki unijnej dodał, że duża grupa imigrantów chce europejskiego dobrobytu, ale nie akceptuje zasad leżących u jego podstaw, jak wolność i liberalna demokracja. - Odpowiedzią Zachodu pewnie będzie uszczelnianie granic, ale tak naprawdę powinniśmy wrócić do korzeni cywilizacji zachodniej, do zasad, które ją konstytuują - powiedział.

- Niewątpliwie problemem jest to, co się dzieje na zewnętrznych granicach Unii i wychodzi tu słabość obecnej ekipy rządzącej, gdyż polska prezydencja jak dotąd w żaden sposób się do tych spraw nie odnosi - powiedział Joachim Brudziński (PiS).

Jego zdaniem postulaty przywrócenia granic wwewnątrz Unii są dowodem na to, że Unia nie radzi sobie z niekontrolowanym napływem imigrantów z zewnątrz.

Jarosław Kalinowski (PSL) podkreślił, że czym innym jest obrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a czym innym przywrócenie kontroli w strefie Schengen. Jego zdaniem, ponieważ rózne kraje członkowskie prezentują różny poziom liberalizmu w przyjmowaniu imigrantów zewnętrznych, prawdopodobnie nie uda się uniknąć częściowej kontroli.

Dodał, że w obliczu problemów demograficznych dotykających także Polskę, powinno się przyspieszyć prace nad ustawą repatriacjną. - Spróbujmy w pierwszej kolejności ściągnąć do kraju tych, którzy jeszcze czują korzenie polskie i chcą przyjechać - powiedział.

Zdaniem doradcy Prezydenta RP Henryka Wujca nie jest możliwe, by Europa się zamknęła na imigrantów, gdyż ich napływ jest konieczny dla wyrównania deficytu na rynku pracy. - Problem jest gdzie indziej, a mianowicie w braku integracji mniejszości ze społeczeństwami - stwierdził Henryk Wujec.

Paweł Poncyljusz (PJN) podkreślił, że polityka imigracyjna nie może być prowadzona pod presją demografii. - Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie każda z narodowości swobodnie się asymiluje - powiedział. Jego zdaniem Unia Europejska będzie musiała w jakiś sposób ograniczyć dostęp imigrantów zewnętrzych do swojego terytorium. - Jeśli ktoś, spośród polityków europejskich, chce być bardzo otwarty, musi sobie zdawać sprawę, że konsekwencją będzie powstawanie kolejnych ekstremistycznych ultraprawicowych organizacji antyimigracyjnych, które mogą posuwać się do takich działań jak wczoraj w Oslo - podsumował.

Goście Beaty Michniewicz zgodnie potępili zamachy dokonane w Norwegii oraz wyrazili solidarność z rodzinami ofiar.