Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 24.02.2011

Niesprawiedliwe dopłaty do dzieci

Dzięki uldze podatkowej na dzieci, Polacy zaoszczędzili w 2009 roku ponad 5 mld złotych. Nie wpłynęła ona jednak na przyrost naturalny. Politycy planują zmiany.
Niesprawiedliwe dopłaty do dziecifot. Flickr/Jim Champion
Posłuchaj
  • Za, a nawet przeciw 24 lutego 2011
Czytaj także

Obawa, że ulga podatkowa na dzieci zniknie, pojawiła się po wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego, który skrytykował funkcjonowanie becikowego, ulgi oraz ich wpływ na decyzję o posiadaniu dziecka.

Magdalena Kochan (PO), z-ca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny wyjaśniła, że oszczędności na rodzinie są ostatnimi, jakie rząd chciałby wprowadzać, ale należy zastanowić się nad lepszą dystrybucją środków. – Dziś dokładniej musimy liczyć pieniądze w budżecie, które pochodzą z naszych wspólnych składek - podkreśliła.

Jej zdaniem dotychczasowy system nie był zły, tym bardziej, że wprowadzone w 2006 roku becikowe i ulga były jedynymi instrumentami zaproponowanymi przez rząd w kwestii polityki prorodzinnej. - Teraz chcemy zastanowić się nad skuteczniejszym niż dotychczas zagospodarowaniem tych środków, by ulgi i zasiłki były faktycznie mechanizmem, który wspomaga rodzinę - wyjaśniła w audycji "Za, a nawet przeciw". Kwoty przeznaczane na becikowe trzeba dokładniej powiązać z dochodem rodziny.

Podobnego zdania jest Jacek Pilch, poseł PJN, który stwierdził, że dziś niepotrzebnie pieniądze dostają ludzie zamożni. Zapowiedział, że 5 marca jego partia ogłosi program gospodarczy, w którym znajdą się także rozwiązania dotyczące polityki prorodzinnej.

– My mówimy o transformacji, a nie likwidacji becikowego. Chcemy zaproponować zupełnie nowe spojrzenie na rodzin, jako długofalową inwestycję państwa - wyjaśnił.

Jego zdaniem bardziej korzystnym byłoby rozwiązanie stosowane na przykład we Francji, gdzie każde dziecko jest traktowane jak pół podatnika, albo zwiększenie kwot wolnych od podatku dla rodzin z dziećmi.

– Trzeba przede wszystkim zadać pytanie, czy te ulgi spełniły swoje zadanie, czy są skuteczne jako narzędzie promowania dzietności w Polsce – zauważył Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

Zdaniem eksperta ulgę podatkową należy przemodelować uwzględniając dochody gospodarstw domowych oraz rozważyć czy nie powinna ona przysługiwać dopiero od trzeciego dziecka.

Sylwia Chutnik z Fundacji MaMa dodała, że becikowenie jest rozwiązaniem chwalonym przez samych rodziców. Większość uważa, że jest ono zbyt niskie, nieadekwatne do tego, jakie ma się wydatki związane z dzieckiem. - Te pieniądze można by przesunąć na przykład do gmin na zakładanie nowych żłobków – podkreśliła.



Posłuchaj, co mają na ten temat do powiedzenia nasi słuchacze oraz pozostali eksperci: Wiesław Kołak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Wiktor Wojciechowski, Fundacja For.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(asz)