Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 21.11.2011

Czy podobają nam się plany rządu? Zobacz wyniki sondy

Podwyższenie wieku emerytalnego, nowe stawki podatkowe, włączenie duchownych do powszechnego systemu ubezpieczeń, zmiany dotyczące rolników - jak oceniamy zmiany proponowane przez premiera?
Czy podobają nam się plany rządu? Zobacz wyniki sondyPAP

Jak przekonuje w Trójce dr Andrzej Sadowski, podwyżka opodatkowania zawsze spotyka się z reakcją negatywną i może skłaniać obywateli do zachowań uznawanych za nielegalne. - Przekroczono już poziom bólu, który akceptowali obywateli płacący i tak wysokie podatki w Polsce. To się będzie nasilało: od legalnych form płacenia podatków gdzieś indziej do form będących na granicy z prawem lub poza nim – prognozuje ekonomista Centrum im. Adama Smitha.

Podwyższenie wieku emerytalnego, włączenie duchownych do powszechnego systemu ubezpieczeń, zmiany dotyczące rolników, redukcja długu publicznego to tylko niektóre sprawy poruszone przez premiera w expose. Komentatorzy w kraju i za granicą podkreślają, że przed Polską trudne zmiany.

- Oszczędności muszą być robione wszędzie. Zadanie premiera nie było łatwe – należało powiedzieć Polakom, że wtedy gdy na świecie jest ogromny kryzys, trzeba się zabrać za oszczędności. Jesteśmy szczęśliwie tym krajem, który może oszczędzać w warunkach, kiedy nasze dochody rosną. Większość krajów europejskich jest w sytuacji jeszcze gorszej – musi robić większe oszczędności niż my w sytuacji, gdy ich dochody spadają – mówi prof. Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów.

Ekonomista ocenia, iż zmiany w przypadku pracodawców, czyli podwyższenie składki, to, jak mówi, wycofanie się z bardzo poważnego błędu zrobionego kiedyś. - Ta stawka została w nieodpowiedzialny sposób obniżona. Rząd dał prezent, na który nie było go stać, teraz częściowo ten "prezent" ukróca – tłumaczy gość Kuby Strzyczkowskiego. - Żyjemy na kredyt. Rząd zadłużał się z roku na rok za bardzo. Ekonomiści mówili jednym głosem: jeśli nie chcemy, żeby doszło do poważnego kryzysu, to rząd musi przestać się tak zadłużać. A złożyć się na to muszą wszyscy – przekonuje prof. Orłowski i tłumaczy, że wybór premiera tak naprawdę nie polegał na tym czy oszczędzać czy nie, tylko jak rozkładać te ciężary.

Z kolei Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" deklaruje: - To dobrze, że premier zapowiedział równoważenie finansów publicznych, powstrzymanie zadłużanie państwa i podniesienie wieku emerytalnego. Nie da się utrzymać systemu emerytalnego w sytuacji, kiedy kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Podniesienie wieku emerytalnego było konieczne i szkoda tylko, że ten proces będzie przebiegał tak wolno - mówił.

Na pytanie: Czy podobają się nam plany rządu? odpowiadali także: Bogusław Półtorak, główny ekonomista portalu Bankier.pl, Tadeusz Staniewski z Krajowej Partii Emerytów i Rencistów i Jan Grygieńć z Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz słuchacze Trójki.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

(ed)