Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 18.01.2012

Ołówek chroni przed kryzysem!

- Jako ekonomiści walczymy o to, by w każdym gospodarstwie domowym był zeszyt i ołówek, czy kalkulator. W tych czasach trzeba gospodarować z ołówkiem w ręku - mówił w Trójce prof. Czesław Bywalec.
Ołówek chroni przed kryzysemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw", 18 stycznia 2012

Prof. Czesław Bywalec z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jest zdania, że na większości Polaków hiobowe wieści wieszczące kryzys nie robią wrażenia. - Sytuacja polskiej gospodarki i polskich gospodarstw domowych jest względnie dobra. Nie żyjemy ponad miarę, jak to bywa w innych krajach, a raczej na miarę naszych możliwości - powiedział w audycji "Za, a nawet przeciw".

Ekonomista jest zdania, że Polacy wciąż ostrożnie podchodzą do kredytów i raczej nie grozi nam nadmierne zadłużanie. - Dodajmy, że trudność tych czasów nie polega na tym, że brakuje pieniędzy, ale że mamy ogromne możliwości ich wydawania. Dlatego powinniśmy wystrzegać się reklam bankowych zachęcających do brania kredytów, bo najpierw trzeba ocenić, czy nas na coś stać, a nie kupować i potem się martwić, jak spłacić - wyjaśnił w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

Dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową przypomniał, że oszczędności są bardzo potrzebne, by móc inwestować i się rozwijać. - Badania pokazują, że Polacy są średniooszczędnym narodem, przejawia się to głównie w tym, że nie planujemy wydatków, żyjemy bez planu.

Jego zdaniem nie grozi nam jakiś generalny kryzys, ale niezależnie od prognoz dobrze mieć jakiś bufor. - Nie wolno każdego miesiąca kończyć na zerze, trzeba mieć takie zabezpieczenie na czarną godzinę. Po pierwsze lepiej się z tym czujemy, a po drugie mamy na co liczyć, gdy sytuacja się pogorszy - dodał.

Ekonomiści zachęcają, by już od dziecka uczyć dzieci gospodarowania wydatkami. - Notujmy wydatki codzienne i podliczajmy je z dziećmi pod koniec miesiąca, bo tylko wiedząc ile i na co wydajemy, będziemy je w stanie kontrolować - podsumował prof. Bywalec.

Z czego rezygnujemy, by oszczędzić i jak lokujemy nasze oszczędności dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 18 stycznia 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: Andrzej Roter z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, Łukasz Pałka, analityk portalu money.pl, ekonomista Paweł Satalecki, prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (SGH).

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.