Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 20.06.2012

Bez straży z powodzeniem można żyć?

- Straże fotoradarowe są powoływane wyłącznie do ściągania pieniędzy, kierowana środków do kas gmin, my się z tym całkowicie nie zgadzamy. Psuje to opinię wielu setek tysięcy sumiennie pracujących strażników - mówił w Trójce Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej w Poznaniu.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej. (Zdjęcie ilustracyjne)Funkcjonariusze Straży Miejskiej. (Zdjęcie ilustracyjne)Wikimmedia Commons, lic. CC, Starscream
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw" - 21 czerwca 2012
Czytaj także

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce rozszerzyć uprawnienia Straży Miejskiej, by mogła częściej karać mandatami. Rozporządzenie zacznie obowiązywać w sierpniu. Ciekawe, czy chodzi o nasze bezpieczeństwo, czy o dodatkowe pieniądze dla gmin... Przemysław Piwecki podkreślił, że w Poznaniu od 2004 roku jest fotoradar straży miejskiej i zawsze miejsce pomiaru wskazuje policja na podstawie statystyk wypadkowości.

- Problem jest taki: można mieć fotoradary - tak jak my w Poznaniu - i nie trzeba być nastawionym tylko i wyłącznie na mandat, trzeba być nastawionym na poprawę bezpieczeństwa - stwierdził gość Kuby Strzyczkowskiego . Rzecznik zaznaczył, że jest przeciwnikiem karania ludzi, ponieważ czasami pouczenie odnosi zdecydowanie lepszy skutek, choć niekiedy ignorancja prawa wskazuje, że kary są zbyt delikatne.

Szymon Kempny , prezes Kongresu Nowej Prawicy w Rybniku, opowiadał o rozpoczętej procedurze referendalnej, by straż miejską w Rybniku zlikwidować. - Zbieramy podpisy pod wnioskiem i czekamy na dużą frekwencję podczas referendum. Bez straży z powodzeniem można żyć. Wszystkie badania i sondy lokalne wskazują, że ludzie nie chcą straży miejskiej. Bez sensu utrzymywać jednostkę, która nie ma posłuchu społecznego - podsumował gość Trójki.

Więcej dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 21 czerwca 2012" , w której wypowiadali się także: Małgorzata Woźniak , rzecznik prasowy MSW; Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji, Dorota Marzęda , rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Żorach, gdzie po 9 latach funkcjonowania staż miejska została zlikwidowana, oraz Marek Domański z Urząd Miasta z Piotrkowa Trybunalskiego.
Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia" .