Logo Polskiego Radia
Trójka
Mikołaj Wróblewski 01.09.2010

Obchody rocznic w Polsce

Świętowanie rocznic w Polsce w odniesieniu do ostatnich obchodów rocznicowych Solidarności. Dlaczego tak kiepsko nam to dziś wychodzi?
Stocznia Gdańska podczas strajku w 1980 rokuStocznia Gdańska podczas strajku w 1980 rokuWikipedia

- Nie wiem, czy ostatnio, mam wrażenie, że to czego byliśmy świadkami na Zjeździe Solidarności jest kolejną odsłoną sporu który się zaczął przy okazji tzw. „wojny na górze” w roku dziewięćdziesiątym. Dla mnie osobiście dużym wrażeniem była transmisja z obrad Komitetu Obywatelskiego w czerwcu dziewięćdziesiątego roku, kiedy doszło do tego słynnego rozłamu i słowa, które tam padały, były nawiasem mówiąc dużo ostrzejsze niż te ze Zjazdu Solidarności sprzed kilku dni. Była to kolejna odsłona sporu o dziedzictwo, wielkie dziedzictwo, szalenie ważne dla historii nie tylko dla Polski, ale i dla Europy w XX wieku. Wszyscy chcą mieć co najmniej monopol w tym dziedzictwie – ocenił profesor Antoni Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej
Fatalne stało się to połączenie uczestnictwa Związkowców z obecnością premiera, ponieważ zachodzi pomiędzy nimi konflikt interesów. Rocznica została przez to przesłonięta przez bieżący spór polityczny.


W drugiej części audycji Joanna Lichocka rozmawiała ze specjalistami od komunikacji i public relations – doktorami Markiem Kochanem i Bartłomiejem Biskupem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak stwierdzili specjaliści, trudno rozróżnić zabiegi PR w kategorii sprawności od oceny w kategorii etyczno-użytecznościowej. Można powiedzieć, że ktoś był był bardzo sprawny, ale czy można odróżnić ocenę w tej kategorii od oceny, czy to dobrze służy debacie publicznej. PR w pozytywnym znaczeniu i cały marketing polityczny musi pomagać politykom zdobywać władzę, ale nie może zaciemniać tego obrazu rzeczywistości.