Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 17.12.2013

Ucieczki na Bornholm

W okresie PRL-u bez pozwolenia nie wolno było wyjechać z kraju. Polacy uciekali w obawie przed prześladowaniami lub w nadziei na lepsze życie. Jak wyglądało ich życie na duńskiej wyspie Bornholm?
Kościół na wyspie Bornholm, DaniaKościół na wyspie Bornholm, Dania PAP/DPA/Kai Schirmer

Nie wszystkie ucieczki zakończyły się sukcesem. W 1958 roku aresztowano dwóch rybaków z Darłowa, którzy próbowali dopłynąć do duńskiej wyspy Bornholm. - Wyspa, z racji swojego położenia, w okresie zimnej wojny znajdował się na lini przecięcia między Wschodem i Zachodem. Był miejscem ucieczek bardzo wielu Polaków - opowiada Maria Tuniszewska-Ringby pracująca w Muzeum Bornholmu w Rønne. Udokumentowanych jest w nim 32 ucieczki z Polski obejmujące 102 osoby.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Wiele z historii Monika Bortlik-Dźwierzyńska i Marcin Niedurny zawarli w książce "Uciekinierzy z PRL", którą wydał Instytut Pamięci Narodowej. Autorka reportażu Jolanta Rudnik spotkała się z Polakami, których rodziny doświadczyły rozłąki i tymi, którzy na Bornholm zostali.

Najlepsze radiowe reportaże i dokumenty nagrodzone >>>

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Jolanty Rudnik "Bornholm - wyspa wolności". Reportaż otrzymał nagrodę specjalną w konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia "za wnikliwe ukazanie ludzkich dramatów uciekinierów z PRL-u".