Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 21.02.2014

Oszukują z zimną krwią chorych na Alzheimera

- Najgorszą plagą starości jest samotność. Nawet choroba nie jest tak straszna - mówi psycholog Alicja Sadowska. W przypadku osób z Alzheimerem ma to szczególne znaczenie, bo często padają oni ofiarą nieuczciwych ludzi.
42 procent osób starszych określiła swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły42 procent osób starszych określiła swój stan zdrowia jako zły lub bardzo złyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż "Oszukana" Hanny i Adama Bogoryja Zakrzewskich (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Oszukana" - Hanny i Adama Bogoryja Zakrzewskich (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Alzheimer to najczęstsza forma otępienia i demencji. Rozwija się najczęściej po 65. roku życia. U osób, które mają do tego genetyczne predyspozycje może się pojawić we wcześniejszym wieku. Zapadalność na tę chorobę wzrasta z upływem lat. Stwierdza się ją u 14% osób po 65. roku życia oraz u 40% osób po 80. Rodzi ona problemy nie tylko dla osób, których dotyka, ale również ich rodzin i bliskich.

Oszukana 80-latka z Alzheimerem, bohaterka reportażu, zostanie wyeksmitowana z mieszkania, bo opiekunka podstępem przejęła jej mieszkanie. Prawnicy i sąsiedzi starają się jej pomóc i nagłośnić sprawę. Jak wiadomo, to problem nagminnie występujący i czas chyba coś z tym zrobić. Tylko jak można pomóc w takich sytuacjach?

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Jarosław Kusz, adwokat tłumaczy, że pełnomocnictwa - dokumenty odgrywające w tego typu sprawach kluczową rolę - powinny być badane przez pomocy prawników, psychologów i psychiatrów. - Moment udzielenia pełnomocnictwa, który w tym przypadku powinien mieć charakter szczególny, czyli dokładnie określać jaka nieruchomość i za jaką kwotę ma być zbyta, powinien być udzielony w formie notarialnej. Dobry notariusz, jeśli ma jakąkolwiek wątpliwość, to prosi taką osobę o to, by przyniosła zaświadczenie o tym, że jest całkowicie poczytalna - opowiada prawnik.

Jak dodaje, sama choroba psychiczna nie przesądza o braku możliwości wyrażenia swojej woli i podjęcia decyzji. - Jest istotne w jakim stopniu ta choroba utrudnia prawidłowy ogląd rzeczywistości. Stadium zaawansowania choroby w znacznej mierze wpływa na zdolność pojmowania - mówi adwokat.

Alicja Sadowska, psycholog i prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera mówi, że w przypadku tej choroby mamy do czynienia ze stałym spadkiem formy. – Po diagnozie to jest nadal osoba zdolna do czynności prawnych, dopóki nie zostanie ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo. Może rozporządzać swoim majątkiem, życiem, dopiero potem pojawia się moment, w którym ta osoba nie powinna już tego robić – mówi psycholog.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Oszukana” - Hanny i Adama Bogoryja Zakrzewskich i debtay, która odbyła się po nim.

W studiu Jedynki gościli: Jarosław Kusz, adwokat oraz Alicja Sadowska, psycholog i prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

sm