Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 25.11.2014

W pewnym momencie uchodźcy przestali znikać...

Do tej pory Polska była dla uchodźców przystankiem w drodze na Zachód, jednak coraz więcej osób postanawia tu zostać na stale. W zeszłym roku złożono najwięcej w historii wniosków o nadanie statusu uchodźcy.
W Szwecji wzrasta agresja i niechęci wobec mniejszościW Szwecji wzrasta agresja i niechęci wobec mniejszościJames Gordon/wikimedia Commons/CC

Pani Elwira do Polski, do lubelskiego ośrodka dla uchodźców, przyjechała 2 miesiące temu. Uciekła wraz z rodziną z Krymu, po tym, jak na półwysep wkroczyli Rosjanie. Jak przyznała, było strasznie. Na ulicach stały rosyjskie czołgi, ludzie bali się drzwi otworzyć. Każdy siedział w domu z nożem w ręku. Do tego zaczęły się prześladowania muzułmanów. - Naszego sąsiada pobili, zrywali nam muzułmańskie chusty z głów. Najbardziej baliśmy się o dzieci - wyjaśniła.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>
Jak powiedziała Urszula Jędrzejczyk, nauczycielka z lubelskiej szkoły podstawowej nr 31, kiedyś było tak, że dzieci uchodźców uczestniczyły w zajęciach przez 2 tygodnie, miesiąc, w porywach do pół roku, a potem znikały. - Wiedzieliśmy, że Polska jest dla nich przystankiem w drodze na Zachód, dlatego wydawało się nam, że nie ma co angażować zbyt wielu sił, żeby je edukować. W pewnym momencie te dzieci przestały znikać. Nadszedł czas, by coś z tym zrobić - wytłumaczyła.

Bohaterowie reportażu "Oswoić Inność" mówili również o swoich pomysłach na zintegrowanie uchodźców z mieszkańcami.
***
Tytuł reportażu: "Oswoić Inność"

Autor reportażu: Czesława Borowik

(realizacja akustyczna Jarosława Gołofita)

Data emisji: 24.11.2014

Godzina emisji: 21.14

kk, pg