Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 15.03.2012

"Fidelio - pamięci holocaustu"

Reportaż o projekcie zrealizowanym przez krakowską Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Marthę Smith z Oslo. Twórcy przenieśli akcję opery Beethovena w relia obozu koncentracyjnego
Fidelio - pamięci holocaustusxc.hu
Posłuchaj
  • "Fidelio - pamięci holocaustu" reportaż autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny.
Czytaj także

"Fidelio" to jedyna opera Ludwiga van Beethovena. Opowiada o wyzwoleniu więźnia politycznego w osiemnastowiecznej Hiszpanii. Niesie uniwersalny przekaz "aby zło zatriumfowało, wystarczy by dobrzy ludzie byli bezczynni".

Świat we względnym milczeniu obserwował, jak 8 listopada 1938 roku poplecznicy Hitlera wszczęli pogrom określany jako "kryształowa noc". Podpalano synagogi, instytucje żydowskie, plądrowano sklepy i domy. Żydzi byli atakowani, wielu zostało zabitych. Około 30 tysięcy niewinnych mężczyzn żydowskich zostało aresztowanych i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Tak zaczął się holocaust.

Twórcy produkcji "Fidelio - pamięci holokaustu" w sposób symboliczny przenieśli akcję opery z osiemnastowiecznego, hiszpańskiego więzienia w realia pobytu i wyzwolenia więźniów z obozu koncentracyjnego. Spektakl operowy prezentowany był w 2010 roku w pięciu miastach Polski - Wrocławiu, Lublinie, Warszawie, Łodzi i Krakowie.