Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 16.10.2012

Chleb w śmietniku, bo rąk do pracy mało

W Polsce co roku ogromne ilości przeterminowanej żywności trafiają na śmietnik. Zapobiegać temu zjawisku starają się Banki Żywności - pośrednicy między producentami a organizacjami charytatywnymi.
Chleb w śmietniku, bo rąk do pracy mało Glow Images/East News

Bankom brakuje wolontariuszy. We Francji stałych wolontariuszy jest półtora miliona, w Polsce osiemdziesięciu… W reportażu "Bank nadziei" wolontariusze opowiadają o swojej pracy, śledzimy jej poszczególne etapy, od momentu pozyskiwania i sortowania żywności aż do przekazywania jej ubogim. Poznajemy też ludzi korzystających z takiej formy pomocy.

W październiku Banki Żywności zwracają się z apelem o przyłączanie się do wolontariatu. 16 października, czyli z okazji Światowego Dnia Żywności w 25 miejscowościach Polski wyruszyły barwne korowody - Strajki Żywności. Sympatycy Banków Żywności, przedstawiciele szkół z całej Polski tak swoje niezadowolenie z powodu bezmyślnego marnowania produktów spożywczych, zwracając jednocześnie uwagę na gospodarcze i społeczne znaczenie tego problemu. Będą nawoływać do racjonalnego wykorzystania żywności.

Telefon do Federacji Banków Żywności 22-654-64-00

W Europie rocznie marnuje się 89 mln ton żywności, która nadaje się do spożycia (wg danych Eurostat 2006 – Komisja Europejska), a w Polsce w skrajnym ubóstwie żyje 6,7 proc. społeczeństwa, czyli ponad 2,5 mln obywateli (GUS 2011) .
Dlatego misją Federacji Polskich Banków Żywności jest zapobieganie marnowaniu jedzenia i przekazywanie go, za pośrednictwem organizacji charytatywnych, najuboższym. Niezmiernie istotne dla Federacji jest także wzmacnianie wartości – szacunku do żywności wśród konsumentów oraz edukacja na temat skutków i przyczyn jej marnowania w wymiarze ekologicznym.

Reportaż "Bank nadziei" przygotowała Patrycja Gruszyńska-Ruman. Zapraszamy do słuchania!