Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.09.2013

Samowystarczalne energetycznie domy to wkrótce będzie codzienność

Staną się one rzeczywistością w Jabłonnie koło Warszawy, dzięki pracom prowadzonym przez Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk.
Centrum Badawcze PAN w Jabłonnie (makieta)Centrum Badawcze PAN w Jabłonnie (makieta)Polska Akademia Nauk

- Centrum ma służyć wszystkim, którzy interesują się energią ze źródeł odnawialnych - deklaruje prof. Władysław Włosiński, pomysłodawca ośrodka.

Bezpieczeństwo energetyczne jest rzeczą najważniejszą dla każdego kraju. Wkrótce unijne prawo będzie wymagało, żeby 20 procent energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Są kraje, które przekroczyły już ten poziom. Polsce - niestety - dużo jeszcze do niego brakuje.

W Jabłonnie powstaje najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków. Celem Centrum jest tworzenie lub dostosowanie istniejących technologii do potrzeb i możliwości polskich gospodarstw, a tym samym - rzeczywiste wsparcie rozwoju regionu Mazowsza. W szczególności dotyczy to tworzenia gospodarstw i gmin samowystarczalnych energetycznie oraz związanych z tym działań promocyjnych, doradczych i informacyjnych dla mieszkańców wsi oraz małych miast. - To centrum jest najzasobniej wyposażone w kraju w unikalną aparaturę badawczą - mówi dr Jacek Kuciński, kierownik Zakładu Infrastruktury Badawczej Centrum w Jabłonnie. Będą w nim powstawały instalacje demonstracyjne, które będzie mógł zobaczyć każdy Polak.

Centrum ma być zlokalizowane na powierzchni 2 hektarów. Na pozostałych 6 powstanie park technologiczny, wystawa i inkubator, który ma pośredniczyć między centrum badawczym a przemysłem. Centrum będzie współpracować z innymi placówkami naukowymi PAN, szkołami wyższymi i jednostkami badawczo-rozwojowymi, a także z wiodącymi firmami z sektora energetyki.

Dzięki realizacji projektu możliwa będzie integracja różnych źródeł energii - np.: słońca, wiatru, spalania biomasy, pomp ciepła, czy ogniw paliwowych - w budowie małych elektrowni osiedlowych. Dodatkowo opracowywane będą nowoczesne technologie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, jak również metody certyfikacji urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Centrum stanie się zapleczem naukowym i technologicznym dla całego Mazowsza oraz regionu północno-wschodniego, a także miejscem wymiany doświadczeń z zakresu eko-energetyki i istotnym ośrodkiem szkoleniowym oraz edukacyjnym w kraju. Centrum trzeba też zapewnić fachowców. Dlatego w technikum w Legionowie została utworzona klasa, w której kształcą się specjaliści od montażu i eksploatacji systemów energetyki odnawialnej. Uczy się w niej 19 uczniów.

W dyskusji, jaka wywiązała się po reportażu, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. podkreślił, że od tematu energii odnawialnej nie uciekniemy. - Budowanie gospodarki o niskiej emisji gazów cieplarnianych oraz wytwarzanie energii odnawialnej to wyzwanie dla całej Europy - mówił, wyjaśniając dlaczego Mazowsze zdecydowało się wesprzeć budowę centrum.
Prof. Michał Kleiber, prezes PAN zwrócił z kolei uwagę, że oprócz stabilnego prawa, w dziedzinie energetyki odnawialnej i małych instalacji energetycznych, potrzebna jest też inteligentna sieć. - To sieć, do której można energię zarówno wprowadzać, jak i z niej pobierać - wyjaśniał.
Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.
(ag)
/