Logo Polskiego Radia
Trójka
Beata Krowicka 24.03.2014

Nie bądź brzydkim kaczątkiem! Znajdź swoją łabędzią rodzinę

Bajki są nie tylko dla dzieci. Dzięki nim łatwiej jest zrozumieć siebie i świat. Nie bez powodu nazywa się je literaturą pocieszenia.
ŁabędzieŁabędzieGlow Images
Posłuchaj
  • Nie bądź brzydkim kaczątkiem! Znajdź swoją łabędzią rodzinę (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Czytaj także

Jedną z bajek, którą możemy potraktować jako życiową wskazówkę, jest "Brzydkie kaczątko" Jana Christiana Andersena.

Według Sylwii Zawady, coacha, wielu z nas ma podobne problemy, jak tytułowy ptak. Opowieść Andersena opowiada o łabędziu, który przypadkowo wychowywał się w kaczej rodzinie. Czuł się w niej wyobcowany. Wyśmiewano go, bo był inny, wyróżniał się. Kaczki go nie doceniały.

- Łabędź stwierdził: "nie jest mi dobrze, więc wyruszę na poszukiwanie lepszego życia" - mówi Zawada. Przypomina, że gdy wreszcie trafił na swoją rodzinę, poczuł się doceniony i piękny, bo zobaczył, jaki tkwi w nim potencjał.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jak możemy odnieść tę bajkę do naszego życia?

- Łabędzia rodzina to są nasi przyjaciele, znajomi, te osoby, które nas otaczają. Potrzebujemy całej łabędziej rodziny, takich osób, które nas kochają, wspierają, akceptują. Które chcą dla nas z serca tego, co najlepsze, cieszą się z naszych sukcesów - wyjaśnia gość Grażyny Dobroń.

Każdy z nas powinien przemyśleć, czy rzeczywiście jest wśród swoich. A może jesteśmy łabędziem w kaczej rodzinie?

- Ważne jest, by dostrzec, że nie jesteśmy na swoim miejscu, że nasze otoczenie nas nie wspiera i ciągnie nas w dół - zaznacza Sylwia Zawada. Takie osoby powinniśmy zostawić, bo sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi.

Rozmówczyni Grażyny Dobroń przypomniała, że jesteśmy częścią wielu rodzin w różnych środowiskach. - Wśród tych wszystkich rodzin warto sobie świadomie wybrać takie towarzystwo, w którym latamy i możemy rozwinąć skrzydła - mówi coach.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

bk