Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 17.08.2011

GMO nie będzie zbawieniem dla ludzkości

- Uważam, że do każdego z argumentów podawanych przez zwolenników genetycznej modyfikacji żywności, przeciwnicy GMO będą w stanie podać wiarygodne kontrargumenty. Dopuśćmy więc do społecznej debaty - mówi ekolożka Agnieszka Kubas.
GMO nie będzie zbawieniem dla ludzkościWikimedia Commons/Yann Forget/lic.CC

- Chcemy otwartej społecznej debaty, w której każdy może powiedzieć co wie na temat GMO i będzie to słyszalne na forum krajowym – postuluje Agnieszka Kubas z Komitetu Obywatelskiego "Gamonie i krasnoludki", który wraz z innymi organizacjami ekologicznymi zamierza dziś (17 sierpnia) protestować przed Pałacem Prezydenckim.

Zdaniem gościa "Instrukcji obsługi człowieka" rząd nie wziął pod uwagę ani doświadczeń innych państw, które zakazały u siebie uprawy roślin genetycznie modyfikowanych, ani zdania ekspertów, którzy mówią o negatywnym wpływie GMO na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. - Być może nie zauważymy tego przez najbliższe 10 lat, ale już są badania wykazujące, że w organizamach zwierzęcych i ludzkich zachodzą negatywne zmiany wywołane spożyciem żywności GMO - podkreśla Agnieszka Kubas.

Posłuchaj "Instrukcji obsługi człowieka, 17 sierpnia", a dowiesz się jakie doświadczenia z genetycznie modyfikowaną soją mają mieszkańcy Paragwaju.

Prezydent w GMO

Ustawa o nasiennictwie, w lipcu przyjęta przez Sejm, trafiła do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa "do ustawy, mimo iż nie dotyczy ona spraw związanych z organizmami genetycznie zmodyfikowanymi, wprowadzono zakaz obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych (art. 104 ust. 2).

Ekolodzy są zdania, iż jest to zakaz pozorny, gdyż jednocześnie ze znowelizowanej ustawy wykreślono zapis, iż materiał odmian GMO nie będzie wpisywany do krajowego katalogu. - W rezultacie, mimo zapisu o zakazie obrotu z art. 104 każdy użytkownik będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za łamanie tego pozornego zakazu (żaden sąd administracyjny nie uzna naruszenia art. 104 ust. 2, jeśli rolnik będzie uprawiał odmianę GMO umieszczoną w katalogu) - napisali w liście otwartym do Prezydenta RP członkowie Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się dziś z ekspertami w sprawie ustawy o nasiennictwie, a we wczorajszym liście do premiera prosi, by poszczególne ministerstwa przygotowały ekspertyzy uwzględniające wpływ GMO na zdrowie obywateli.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 10.45. Zapraszamy.

(asz/iar)