Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 21.11.2012

Odkłamać siebie

- Z jednej strony dbamy o pozytywny wizerunek, z drugiej mamy o sobie słabe mniemanie. Samoocena wciąż stanowi dla nas problem - mówi psycholog dr Joanna Heidtman.
Lubimy się przeglądać w cudzych opiniach, czasem są one jednak fałszyweLubimy się "przeglądać" w cudzych opiniach, czasem są one jednak fałszyweGlow Images/East News

Aby być dobrze postrzeganym przez otoczenie potrafimy kłamać, udawać przed innymi i sobą, na siłę uzasadniać błędy i złe decyzje. Rozdźwięk między pozytywną oceną otoczenia, a wewnętrznym niezadowoleniem z siebie, może być tragiczny w skutkach. - Na przykładach życiorysów osób, które osiągnęły społecznie uznawany sukces widać, że często po nim przychodzi psychiczne załamanie - podkreśla dr Joanna Heidtman .

Psycholog i socjolog wyjaśnia, że im bardziej jesteśmy spójni, tym więcej mamy energii. - To zadziwające jak wielu osobom towarzyszy niska samoocena. Odpowiedzialny za to jest wewnętrzny krytyk, który podkopuje nasze wysiłki - mówi w "Instrukcji obsługi człowieka" .

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Jak emocje wpływają na naszą samoocenę? Czy wewnętrznego krytyka można się pozbyć? Czym jest fałszywa skromność? Dowiesz się słuchając całej rozmowy!