Logo Polskiego Radia
Trójka
Aneta Hołówek 08.10.2013

Szympans mieszka w każdym z nas

Spocone dłonie, drżący głos, chęć wykrzyczenia najbrzydszych słów, jakie przychodzą nam do głowy – to oznaka, że w naszym mózgu do głosu doszedł Szympans. Istota żyjąca w naszej głowie, która ma zupełnie odrębny styl działania i myślenia.
Szympans mieszka w każdym z nas sxc.hu
Posłuchaj
  • Szympans mieszka w każdym z nas (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)

Mózg ludzki składa się z kilku części, a poszczególne elementy wpływają na osobowość każdego człowieka. Płat czołowy – Człowiek – odpowiedzialny jest między innymi za planowanie i kontrolowanie zachowań. Z tyłu głowy umiejscowiony jest płat limbiczny – Szympans – który dąży do czegoś zupełnie innego niż płat czołowy. Człowiek i Szympans to dwie odmienne osobowości przyjmujące odrębny styl działania i myślenia – dwie różne istoty żyjące w naszej głowie.

– Szympans może być zarówno naszym przyjacielem, jak i wrogiem – mówi Natalia Radzikowska. – Jest maszyną, która próbuje nami sterować, ale możemy się z nim dogadać – dodaje gość Grażyny Dobroń.

Szympans pojawia się najczęściej w sytuacjach związanych ze stresem - wtedy, gdy trudno nam nad czymś zapanować. – To atawistyczna energia, bardzo silna i bardzo pierwotna, która pojawia się wtedy, gdy działamy pod wpływem chwili, jakiegoś impulsu – wyjaśnia Natalia Radzik.

Często, gdy już na chłodno zastanowimy się nad daną sytuacją, stwierdzamy, że to nie byliśmy my. – Okazuje się, że to działał Szympans – podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka".

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Pojawiającego się Szympansa można okiełznać, trzeba jedynie pamiętać, aby każdego dnia, przez klika minut, przeanalizować ostatnią dobę naszego życia. – Musimy zastanowić się, w jakich sytuacjach daliśmy dojść do głosu Szympansowi i jak dokładnie wyglądały te sytuacje – mówi Natalia Radzikowska.

Nie jest racjonalne, aby każdy człowiek za wszelką cenę zamieniał się w maszynę, która w każdej sytuacji trzyma nerwy na wodzy i nie daje dojść do głosu Szympansowi. – Chodzi o to, aby być świadomym, w jakich sytuacjach reagujemy emocjonalnie i ile w nas jest Szympansa.

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce - od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.