Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 18.11.2013

Przedsiębiorcy mają do 2015 roku szansę na umorzenie nieopłaconych składek

W oddziałach ZUS-u na terenie całego kraju trwa od 18 do 22 listopada Tydzień Przedsiębiorcy. Jest to okazja do spotkań z ekspertami w sprawach ubezpieczeń społecznych, podatkowych oraz prawnych, a także możliwość wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Można tam będzie także uzyskać informacje o tym, kto ma szansę na umorzenie na mocy ustawy abolicyjnej należności z tytułu nieopłaconych w ZUS składek.
Przedsiębiorcy mają do 2015 roku szansę na umorzenie nieopłaconych składekGlowimages.com

Prowadzenie działalności gospodarczej , to nie tylko szansa na zyski, ale też obowiązki , m.in. wobec fiskusa oraz wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak fortuna, jak wiadomo kołem się toczy i  może się zdarzyć, że na składki  nam zabraknie. W tym roku fortuna zdecydowanie sprzyja dużej grupie osób przedsiębiorczych – dzięki ustawie abolicyjnej, od 15 stycznia tego roku przedsiębiorcy zyskali możliwość umorzenia składek niezapłaconych w ustalonym przepisami okresie.

Dla kogo abolicja

– Z umorzenia mogą skorzystać osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku prowadziły działalność gospodarczą, były artystami bądź twórcami, prowadziły działalność w zakresie wolnego zawodu oraz prowadziły działalność jako wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., wspólnicy spółek jawnych lub komandytowych. Wnioski można składać do 15 stycznia 2015 roku, w każdej placówce ZUS-u – tłumaczy Anna Onuchukwu z centrali ZUS  w Warszawie.

Dodajmy, że do grona osób uprawnionych do złożenia wniosku o umorzenie zaległych składek należą także spadkobiercy lub osoby trzecie, jeśli są zobowiązane do zapłaty składek (na mocy decyzji ZUS o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorcy z tego tytułu).

Co warte podkreślenia – abolicja tworzy ogromną szansę  na reaktywację działalności przez wielu przedsiębiorców, którzy wcześniej wypadli z rynku. – Być może wtedy dana osoba miała problem z prowadzeniem działalności gospodarczej, ponieważ popełniła jakieś błędy, i z tego wynikała niemożność uregulowania składek. W tej chwili prowadzi działalność gospodarczą i jest kwestia zarejestrowania, opłacenia podatku czy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Teraz pozwolenie jej, aby wróciła na legalny rynek, tak aby działała już poza szarą strefą, może spowodować wzrost przedsiębiorstw, które w przyszłości rozwiną się na większą skalę – zauważa Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

Ważne!

Żeby jednak uzyskać umorzenie niezapłaconych składek, przedsiębiorca nie może w dniu wydania decyzji w tej sprawie zalegać z zapłatą niepodlegających umorzeniu składek na: ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych (zarówno własnych, jak i pracowników). Przy czym nie dotyczy to zaległych należności sprzed 1999 roku.

Jakiego obowiązku dotyczy abolicja

Pora wymienić te należności wobec ZUS-u , które na mocy ustawy abolicyjnej mogą zostać umorzone.

– Na podstawie tej ustawy istnieje możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe  za osoby które prowadziły pozarolniczą działalność oraz składek na Fundusz Pracy i ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko za okres taki, za jaki zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo mogą zostać umorzone odsetki za zwłokę, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne  – wylicza Anna Onuchukwu.

Ważne!

Jest przy tym jeden bardzo istotny zapis ustawy abolicyjnej – możliwość umorzenia zaległości dotyczy wyłącznie składek za osoby, które w okresie od 1stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku prowadziły działalność. Jeżeli natomiast zatrudniały one pracowników lub zleceniobiorców, to już składki za te osoby muszą zostać opłacone.

– Niemniej sama możliwość rozpoczęcia drugiego życia gospodarczego jest dla wielu przedsiębiorców szansą powrotu na legalny rynek, a tym samym zmniejszenia szarej strefy w naszym kraju – zauważa Agnieszka Durlik-Khouri.

ZUS pomoże i poinformuje

Według szacunków ZUS-u  uprawnionych do skorzystania z abolicji  jest około  400 tysięcy osób. Jednak, wielu przedsiębiorców  nadal jeszcze o takiej możliwości nie wie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych ZUS, albo podczas rozpoczętego właśnie Tygodnia Przedsiębiorcy. – Zachęcamy do skorzystania z informacji dostępnych podczas tego Tygodnia Przedsiębiorcy na terenie całego kraju, do 22 listopada –  zachęca Anna Onuchukwu z centrali ZUS  w Warszawie.

Tam też przedsiębiorcy aktualnie prowadzący działalność dowiedzą się, jakie dokumenty powinni złożyć w ZUS do wniosku o umorzenie zaległych składek, natomiast osoby nieprowadzące już działalności gospodarczej składają tylko wniosek o umorzenie tych należności za okres od 1stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

Harmonogram szkoleń i dyżurów w ramach Tygodnia Przedsiębiorcy jest na stronie internetowej: zus.pl/tydzienprzedsiebiorcy – bez polskich znaków.

Opr. MB

Podstawa prawna:

Ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r. poz. 1551).