Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.03.2014

Ujawniać czy nie ujawniać? Tajemnicze życie wynalazcy

Jak długo trzeba czekać na uzyskanie patentu? Czy pochwalenie się pomysłem gwarantuje wynalazcy ochronę praw? I czy wynalazek koniecznie musi... działać? Sprawdzał Janusz Weiss.
Ujawniać czy nie ujawniać? Tajemnicze życie wynalazcyEast News/Glow Images

Zdaniem słuchacza radiowej Jedynki procedura uzyskania prawa patentowego trwa zbyt długo. Wpadł więc na pomysł, by podać swoje odkrycie do publicznej wiadomości i pyta, czy stanowi to zabezpieczenie przed kradzieżą pomysłu?

Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, powiedział, że terminy, których UPRP dotrzymuje są zgodne ze światowymi standardami. - Na całym świecie ta procedura nie jest szybka, trwa kilka lat - przyznał w rozmowie z Januszem Weissem.

Wyjaśnił, że patent można uzyskać na teren Polski, Unii Europejskiej i w poszczególnych krajach świata zwracając się do ich urzędów patentowych. Natomiast ujawnienie pomysłu w środkach masowego przekazu zamyka drogę do uzyskania patentu. - Warunkiem uzyskania patentu jest tak zwana nowość światowa wynalazku. Przed zgłoszeniem wynalazku do urzędu patentowego nie można go ujawnić osobom trzecim, które mogłyby z takiej informacji skorzystać - wyjaśnił.

W jednej z kancelarii rzeczników patentowych Janusz Weiss dowiedział się także, że po ujawnieniu rozwiązania nie może zostać ono objęte ochroną nie tylko przez autora, ale także przez żadną inną osobę. - Będzie należało do tak zwanego stanu techniki. Autor może powiedzieć "to moje" oraz posługiwać się tytułem autora tego pomysłu, ale nie będzie miał praw wyłącznych - wyjaśniła rozmówczyni Janusza Weissa.

Jakie są koszty uzyskania patentu? Dlaczego nie można opatentować maszyn typu perpetuum mobile? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja Janusza Weissa - słuchaj wcześniejszych wydań >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

asz, pg