Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 29.05.2014

Skarby rodzinne, które zniknęły w czasie wojny. Jak je odzyskać?

Czy można odzyskać kosztowności, które były zdeponowane w banku i zaginęły w czasie wojny? Zagadkę rozwiązał Janusz Weiss.
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Hans Sönnke/Wikimedia Commons

Rodzice słuchacza Jedynki przed II wojną światową posiadali dużo drogocennej biżuterii, którą trzymali w kasetce w banku. 1 września 1939 roku okazało się, że jest ona pusta, a jej właściciele dowiedzieli się, że skarb wywieziono do Londynu. Brakuje dokumentu potwierdzającego ten stan rzeczy. - Ciekawi mnie tylko co się stało z tą kasetką - opowiada słuchacz.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>
Na początek Janusz Weiss postanowił wyjaśnić kwestię banku, który mieścił się przy ul. Ludgardy w Poznaniu. - Była to komunalna, czyli miejska kasa oszczędności, bo budynek należał do miasta. Później został upaństwowiony i chyba działał po wojnie, ale już nie w tym samym miejscu - opowiada Waldemar Karolczak z Muzeum Historii miasta Poznań.
Kto zatem przejmuje odpowiedzialność za miejski bank, który po wojnie został znacjonalizowany? - Skarb Państwa, czyli Ministerstwo Finansów, a fakt, że to złoto trafiło do Anglii związany jest z kilkoma sprawami. Jeszcze przed wojną część naszego złota była w Anglii, bo Londyn jest jednym z globalnych centrów złota, co daje nam również możliwość łatwiejszych operacji na tym kruszcu, które przynoszą zysk - wyjaśnia Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego. Obecnie w Anglii znajduje się ok. 104 ton polskiego złota.
Jakie są szanse na odzyskanie przedwojennych kosztowności? Posłuchaj całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel:  22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

sm/tj