Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.06.2014

W Polsce bardzo rzadko wymyśla się nowe leki

- Naukowo jesteśmy na to przygotowani, ale wprowadzenie nowego leku kosztuje nawet 800 mln dolarów, a procedura może trwać ok. 10-15 lat - wyjaśnił w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" prof. Zbigniew Fijałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków.
W Polsce bardzo rzadko wymyśla się nowe lekiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • W Polsce bardzo rzadko wymyśla się nowe leki (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Badania nad nowymi lekami są bardzo długotrwałe. Przeprowadza się testy biologiczne, chemiczne i kliniczne. Szczególnie długo trwają te ostatnie, bo muszą muszą być przeprowadzone na bardzo dużej liczbie pacjentów.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Leki w Polsce dopuszcza do obrotu Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Ich wytwórca musi najpierw złożyć określoną dokumentację. Co to za lek, co zawiera, jak działa i czy jest bezpieczny w stosowaniu? - To są tzw. metry dokumentów - dodał prof. Fijałek. Dokumenty są następnie ocenianie są przez ekspertów. Jeśli uznają oni, że wszystkie wymagania europejskie zostały spełnione to urząd nie może odmówić rejestracji leku.

Jakie badania i procesy muszą przejść leki zagraniczne zanim znajdą się na polskim rynku? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel:  22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/kd