Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 27.06.2014

Od Warmii po Bieszczady. Weiss na tropie żbika i plotki

- To zwierzę, które charakteryzuje się bardzo skrytym zachowaniem. Trudno je zobaczyć i czegokolwiek pewnego się o nim dowiedzieć. Tym bardziej cieszymy się, że mamy potwierdzenie jego obecności w Bieszczadach - mówi dr Przemysław Wasiak.
Samica żbika żyjąca w British Wildlife CentreSamica żbika żyjąca w British Wildlife CentrePeter Trimming/Wikimedia Commons/lic. CC 2.0

Swoje poszukiwania redaktor Weiss rozpoczął w Nadleśnictwie Kudypy, ale na Warmii i Mazurach nikt żbika nie widział. Poinformowany, że zwierzęta widziano na południu Polski, szukał na Roztoczu i tu trafił na pierwszy ślad. - Jedyne miejsce, gdzie można czegokolwiek dowiedzieć się o żbiku, to Bieszczadzki Park Narodowy - usłyszał prowadzący audycję "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" .

Po wykonaniu serii telefonów Janusz Weiss i słuchacze radiowej Jedynki usłyszeli upragnione "tak!". - Prowadzimy kilka projektów, w których wykorzystujemy fotopułapki, czyli kamery reagujące na ruch. I rzeczywiście mamy już kilka filmów ze żbikiem - powiedział dr Przemysław Wasiak, pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Nagrania mają szczególne znaczenie w obliczu szeroko rozpowszechnionej plotki, jakoby w Polsce nie było już żbików, a jedynie żbiko-koty, czyli potomstwo żbika i kota domowego. - Nie ma na to kompletnie żadnych dowodów, nikt tego nie badał. Konieczne są oczywiście badania genetyczne, trzeba będzie sprawdzić pokrewieństwo i liczebność, ale na filmach widać, że mamy do czynienia ze żbikiem - podkreśla.

Jakie cechy anatomiczne wyróżniają żbika spośród innych dzikich kotów? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/kd)