Logo Polskiego Radia
Jedynka
Beata Krowicka 10.09.2014

Skradziony dowód osobisty? Zgłoś to w banku!

Słuchaczowi skradziono dowód osobisty. I mimo, że zgłosił kradzież na policję, oszust posłużył się dokumentem, by wziąć kredyt. Jak możemy się chronić przed konsekwencjami takich zdarzeń?
Wzór nowego dowodu osobistego, który będzie wydawany od stycznia 2015.Wzór nowego dowodu osobistego, który będzie wydawany od stycznia 2015.msw.gov.pl

W przypadku słuchacza okazało się, że zgłoszenie kradzieży na policji nie zdało się na wiele, ponieważ nie interesowało to banku, sądu i komornika, który zajął konto okradzionej osoby.

Janusz Weiss dowiedział się, że banki nie mają dostępu do policyjnej bazy skradzionych dokumentów i stąd mógł wziąć się problem. Dane zgłoszone w komendzie są wykorzystywane jedynie przez funkcjonariuszy, którzy kogoś legitymują.

W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśniono, co należy zrobić, by ustrzec się kradzieży tożsamości.

- Związek Banków Polskich utworzył rejestr dokumentów zastrzeżonych i dzisiaj jest to jedna z najbardziej skutecznych form zabezpieczenia się przed wykorzystaniem utraconego dokumentu przez osoby, które się podszywają - wyjaśniono w biurze RPO.

Ten rejestr jest dostępny także dla innych instytucji, które udzielają pożyczek albo sprzedają coś na raty. Utratę dokumentów można zgłosić w oddziale dowolnego banku.

By dowiedzieć się co zrobić, gdy ktoś już wykorzysta nasze dokumenty, wysłuchaj całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, a o godz. 16.30 podsumowuje swe całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

bk