Logo Polskiego Radia
Dwójka
Sylwia Mróz 25.08.2015

Kolor, pocisk i owoc. Skąd wziął się granatowy?

- Pierwotnie słowo granat dotyczyło owocu, drzewa i minerału. Jeśli chodzi o kolor był on purpurowy, szkarłatny, a dopiero później nastąpiło przesunięcie znaczeniowe - mówi dr hab. Urszula Bijak, językoznawca.
Posłuchaj
  • Janusz Weiss wyjaśnia co kolor granatowy ma wspólnego z granatami (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Czytaj także

Słuchacz Jedynki zastanawia się, skąd wzięła się w języku polskim nazwa granatowy i kolor granatowy. Granat może być minerałem, owocem bądź pociskiem, ale oba odniesienia nie wyjaśniają w sposób jednoznaczny konotacji z samym kolorem.

Dr hab. Urszula Bijak z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk przyznaje, że jest to ciekawy przypadek wędrówki słów i znaczeń. - Wydaje mi się, że kolor pochodzi od granatu owocu, który do polszczyzny dostał się z języka niemieckiego i pierwotnie oznaczał ziarnisty, co jest związane z tym, jak ten owoc wygląda. W języku staropolskim on się nazywał ziarniste jabłko - opowiada językoznawca.

W programie mówiliśmy o tym, czy mężczyźni inaczej postrzegają kolory niż kobiety oraz jaki ma to związek z budową naszego mózgu i hormonami.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: dr hab. Urszula Bijak (Pracownia Toponomastyczna, Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk), Irena Cieślińska (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres weiss@polskieradio.pl.

sm/asz